דף הבית אירועים ארועים 14

אוקטובר 15-יוני 2016 בבית מיכל

על החיים ועל המוות


יום רביעי 14/10/15  בשעה  20:30 על החיים ועל המוות | דויד גרוסמן


" אף אחד לא יכול להבין מה קורה אחרי המוות, אבל יש דרך אחת, שהיא הדרך היחידה שאני מכיר כאדם חילוני, לא מאמין, לגרד קצת את הכיסוי ההרמטי הזה של 'שם', של מה שקורה מעבר - וזאת הדרך של האמנות. ושל כתיבה בפרט. בסופו של דבר, הספרות שאני אוהב לקרוא, ואני מקווה שלפעמים גם זאת שאני כותב, היא הספרות שמתרחשת בשני המקומות האלה- בבלתי נמנעות של הכתיבה ובמגע הזה שלנו עם המוות"

מפגש עם הסופר דויד גרוסמן.

 

יום רביעי  21/10/15  בשעה  20:30 הגלויה האחרונה | סילבן ביגלאייזן


"למה הסכמת לעשות את הסרט הזה?", שאל הבן: "כי חשבתי שככה יהיה לי בן". כך נפתח הסרט המתרחש באנטוורפן, עיר הולדתו של הבמאי שסבל כל חייו מהשתיקה ששלטה בחיי המשפחה - אימו בת ה-87 , ששתיקתה עמדה כחיץ בינהם כיסתה סוד משפחתי, שאת חלקו גילה בהיותו בן עשר ויצר אצלו מאגר של ריחוק, כעסים והאשמות כלפיה. עבור שניהם הסרט מהווה ניסיון ראשון - ואחרון - לשבור את השתיקה ולצופה,  מסמך רגשי מרתק, הן במישור של יחסי אם-ילד והן בזה של צלם-מצולם.

ישראל / בלגיה 2009, 77 דקות, צרפתית, תרגום לעברית ולאנגלית. הסרט זכה בפרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר 2008  מטעם אנשי קולנוע עצמאיים אירופיים והשתתף בפסטיבלים בכל העולם.

בדצמבר, יוקרן סרטו החדש, זוכה דוק- אביב 2015  , המתעד את פרידתם הסופית לפני מותה , שבע שנים מאוחר יותר. פגישה עם הבמאי תתקיים לאחר הקרנת סרטו השני,  ב-16 בדצמבר.


יום רביעי ה-28/10/15 my baby boy  רותם בר אורכמו טרובדור העובר מעיר לעיר, הוא נע ונד לא מעט במהלך חייו. מרחובות, אילת, נס ציונה, קריית גת עד שגילה, בצדי הגנגס בהודו, את קול השירה שלו. רותם בר אור , הקים את  TheAngelcy ב-2011 וכשלוש שנים מאוחר יותר יצא אלבום הבכורה של הלהקה, שלמרות שכל שירי האלבום הם באנגלית התכנים דנים רבות בנושאים וחוויות המעסיקים חיילים בצבא כמו חרדות של אם שבנה התגייס, פחד ממוות , תחושת חידלון  . רותם בר אור במופע אינטימי ושיחה על הפחד למות, על הפחד לחיות , על האומץ להשמיע קול ועל מלאכים. שואלת, דפנה מנור.יום שישי  6/11/15  בשעה  12:30 שישירה: שריפות קטנות | קרן קוך ושי דותן

נִמְנָעִים מִן הָעוֹלָם, מֵאִשּׁוֹ וּכְוִיּוֹתָיו 

אֲבָל אָז, בְּתוֹכֵנוּ, מַתְחִילוֹת לִבְעֹר שְׂרֵפוֹת קְטַנּוֹת.

בַּתְּחִלָּה, רַק לְחִישַׁת גֶּחָלִים, אוֹ רֶמֶץ רָדוּם

מִתְעוֹרֵר לְחַיִּים.

אֲנַחְנוּ פּוֹסְעִים בִּזְהִירוּת בֵּין הַמְּדוּרוֹת

מְדַלְּגִים מֵעַל הָאֵשׁ.

בְּנֵנוּ הַקָּטָן יוֹשֵׁב בְּלֵב הַבַּיִת

ומִּתְבּוֹנןֵ בִּפְלִיאָה בַּלֶּהָבוֹת

הַלּוֹחֲכוֹת אֶת כַּפּוֹת רַגְלָיו.

(מתוך "תקרת הבית" קרן רוך)

לרגל פרסום ספרי השירה החדשים של קרן קוך ושי דותן, מפגש שירה בהשתתפות המשוררים שיקראו מספריהם החדשים שיצאו לאחרונה בהוצאת קשב לשירה


שמיטה

בִּכְתִיבַת שִׁירִים

כְּמוֹ בַּעֲבוֹדַת אֲדָמָה.

עֵת לִשְׁבֹּת

לְהַפְקִיר אֶת הַפֵּרוֹת

לִנְטֹש אֶת הַתְּבוּאָה.

לַחְדֹּל מִלִּזְמֹר

אֶת הַגְּפָנִים.

לְהַנִּיחַ לַפַּחַד (וְלָאַהֲבָה)

לְיַלֵּל

כְּחַיַּת הַשָּׂדֶה.

(מתוך "בוקר" שי דותן)

יום רביעי  11/11/15  בשעה  20:30 בובה ממוכנת | דליה רביקוביץ


חייה של המשוררת דליה רבינוביץ' רביקוביץ אופיינו במסכת של דיכאונות ויציאה מהם. דבר זה השתקף בשיריה שחשפו את סערות נפשה, שנעה בין חיות אדירה ורצון להיות מעורבת בכל עניין פוליטי ומוסרי, לבין בדידות גדולה וניסיונות התאבדות. הסרט בנוי שתי וערב, השירים של רביקוביץ מובילים את סיפור חייה, שזורים בסרט כפי שהיו כרוכים בחייה שלה עצמה,  דרך אנשים קרובים וקטעי ארכיון נדירים. ישראל 2015, 52 דקות, עברית, תרגום לאנגלית. בימוי רות ולק

יום רביעי 18/11/15  בשעה  20:30 מנגד | יעל דיין


בין השירים, הראיונות, וקטעי הארכיון בסרט "בובה ממוכנת" שביימה רות ולק על דליה רביקוביץ,עולה הקרבה הגדולה שהיתה בין רביקוביץ ליעל דין, קרבה של יומיום וחד פעמיות בו זמנית. ספרה האוטוביוגרפי שכתבה יעל דיין, פותח דלת אל חייה האישיים מנקודת מבטה של אישה המביטה לאחור אל חייה. שיחה על החיים ועל המוות, על אהבה ותשוקה ובגידה, על עלומים זוהרים וזִקנה, על שאיפות וכישלונות. על אביה; דב, בעלה; אחיה, אסי; אמהּ, ילדיה ונכדיה ועל חברתה הקרובה דליה רביקוביץ. שואלת, ד"ר יעל שנקר.

יום רביעי  25/11/15  בשעה  20:30  אהובי אל תחצה את הנהר


אחרי 76 שנות נישואים, יו בן ה-98 וקאנג בת ה-90 עדיין מלטפים זה לזה את הפנים לפני שהם נרדמים. הקִרבה הגופנית והרגשית העמוקה בין בני הזוג הקוריאנים ממלאת את המסך בכל תמונה. המצלמה עוקבת אחריהם ב-15 החודשים האחרונים לחייהם המשותפים, עדה לשיגרת החיים הפשוטה שלהם ולהכרה המתגבשת שהפרידה קרובה. פרידה שלצד הצער הנורא, מלווה גם באופטימיות משום שאחריה יבוא איחוד מחדש. דרום קוריאה 2014, 86 דקות, קוריאנית, תרגום לעברית ולאנגלית , השתתף ב-דוקאביב 2015.


יום רביעי  2/12/15  בשעה  20:30 מתוך 'שעת הגלגול' | רות קנר והתאטרון


מפגש עם הבמאית רות קנר העוסק ביצירה הבימתית האחרונה שלה, שעת הגלגול.  באמצעות סיפור הגלגול המופלא של טוואי המשי, מעלה היצירה שאלות על היכולת להשתנות, על אי היכולת להשתנות, על הקשר בין הגוף השליט לגוף המוכפף, על יכולתם של מנגנוני הכוח לפקח למשטר ולהצר את  חיי האדם בהתאם להעדפותיהם, על הדפוסים השבים ומתגלמים במגוון האינסופי של התופעות, על מערכות של ביות, מסחור, ניצול, שעבוד, ניפוי וחיסול. על ממדי ההרסנות של אדנות חסרת גבולות, על האפשרות לטוות קווים של מילוט ועל תקווה .שיחה וקטעים בימתיים מתוך היצירה. בהשתתפות שחקני הקבוצה.


יום רביעי  9/12/15  בשעה  21:00 סיפורים קטנים, תקליטים גדולים | בועז כהן ודן תורן


הוא שדרן רדיו FM88 (עורך ומגיש את תכנית הבוקר "רוקר טוב" ו"פרוגרסיב וחיות אחרות" השבועית), מוזיקאי, מרצה לתרבות בת זמננו, בעל מדור קבוע במוסף סופהשבוע של מעריב וחבר לשעבר בלהקות פונץ' והחשמליות. ספרו הראשון "סיפורים קטנים, תקליטים גדולים" שיצא השנה הוא מֶמוּאָר אוטוביוגרפי, מוזיקלי החוזר ומתעד ילדות והתבגרות בישראל של שנות השישים, השבעים והשמונים, ספר שכמו המחבר עצמו רווי נוסטלגיה וגעגוע, סרטים, מילים וצלילים. שיחה עם בועז כהן על ילדות ויתמות, נדודים, מסעות, ספרים ותקליטים . היוצר, המלחין והזמר דן תורן ('לבן על לבן',  'שוב השקר הזה' ועוד) ילווה בגיטרה, מפוחית ושירה.


יום רביעי  16/12/15  בשעה  20:30 'עד קצה הזריחה'  | סילבן ביגלאייזן


אמו של הבמאי כבר  בת 95, אך בתוך ראשה היאדיין בת עשרים - צוחקת, מעשנת, שרה ומנשקת. היא מרותקת למיטה, והוא מבלה לצדה שעות של קרבה, הנעות בין צלילות מוחלטת ודעתנית לבין רגעים של אובדן זיכרון, שבהם היא משתמשת בשפה אחרת: שפת הליטוף. סרט שופע הומור, שמחה ואופטימיות, גם כשהוא נוגע באפשרות הפרידה הקרובה. ישראל / בלגיה 2015, 70 דקות, צרפתית, תרגום לעברית ולאנגלית. זוכה פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר בפסטיבל דוקאביב 2015.  ביגלאייזן עצמו זכה בפרס הבמאי המצטיין מטעם פדרציית מבקרי הקולנוע פדאורה. לאחר ההקרנה מפגש עם במאי.


יום רביעי  23/12/14  בשעה  20:30 הישרדות | ד"ר אורי ש. כהןבן גוריון ומוסוליני, עגנון ושלונסקי, פירנדלו ואונגרטי- ההצבה של התרבות העברית לצד התרבות האיטלקית בין שתי מלחמות עולם, מאפשרת לקווי האופי של כל תרבות פוליטית לבלוט.  תוך דיון במגוון של תיאוריות (פוקו, בארת, פול דה מאן ואחרים) תפישת המוות נחשפת כמקום המהותי שבו מתרחש השיח הציבורי, המשמעות הפוליטית של השפה, של הסיפור, של השירה. המוות הוא המפתח לדיון, המנעול הוא המציאות המדממת שלנו, שבה הישרדות היא מילת המפתח. ש.כהן סופר וחוקר ספרות ,  דוקטור לספרות בוגר האונ' העברית מלמד באוניברסיטאות  ת"א וקולומביה ניו יורק, עוסק בספרות עברית ואיטלקית ספרו : 'על מקומו בשלום' עסק במותו של אביו וספרו  'הישרדות'  עוסק בתפיסת המוות בין מלחמות העולם בארץ ישראל ובאיטליה'


יום רביעי 30/12/15  בשעה  20:30 על שפת הנחל | Gulazaבין תימן לאפריקה מפריד רק מיצר. ״Gulaza״ הוא ביטוי לאותה רצועת ים צרה - ים של מקצב, תפילה, תשוקה, מחול, אהבה וכמיהה לחופש. מפגש בין ארבעה מוזיקאים, מרקעים שונים, התפתח לביטוי מוזיקלי אשר לוקח את ״שירת הנשים״ התימנית המסורתית ומטבל אותה בניחוח אפריקאי וקלאסי.

החיבור הטבעי בין השירים העתיקים, היצריים והמיסטיים של נשות תימן היהודיות, שנשענו על שירה ותיפוף בלבד, לבין הרוח האפריקאית המשוחררת, הוליד מחקר מעמיק ורצון עז להרחיב את נקודת המפגש.

משתתפים:
יגאל מזרחי - שירה
יאן אילון - גיטרה
בן אילון - נגוני אפריקאי וכלי הקשה
הילה אפשטיין - צ׳לו
שואלת -  דפנה מנוריום רביעי 6/1/15   בשעה  20:30 הצד המואר של הגעגוע | אורית גידלי


לרגל הוצאת ספרה החדש של אורית גידלי ' ערש' העוסק במות אימה,  מעגל שירה הכולל הקראת שירים מתוך הספר והזמנה לקהל להביא ולספר זיכרון אישי קצר טוב ומשמעותי עם אדם אהוב שכבר אינו בחיים.


יום רביעי 13/1/16 בשעה  20:30 היה היה מלך: ניסים אלוני | דורון ג'רסי


נסים אלוני היה מלך בתיאטרון העברי, שהביא לבמה עולם מלכותי קסום, שופע דמיון, פיוט וחלומות נשגבים. אך בעולם בו המציאות השלטת היא דמוקרטיה אפורה, פופוליסטית, הנשלטת ע"י פקידי תיאטרון, אלוני מצא עצמו מלך גולה, ללא מלכות וללא קהל, ללא מבקרים או מנהלי תיאטרון שיחלקו את חלומותיו הפנטסטיים. הסרט התיעודי שמתחקה אחר יצירותיו של המחזאי נסים אלוני משחזר את התחושה הנפלאה של צפייה בעבודת אמנות מלאת חיים ומרגשת. ישראל 2015, 80 דקות, עברית, תרגום לאנגלית .

לאחר ההקרנה מפגש עם הבמאי,דורון ג'רסי . בוגר לימודי קולנוע בביה"ס ע"ש סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה ולימודי תסריטאות בביה"ס ע"ש עידית שחורי. סרטו 'אלתור חופשי' זכה במקום ראשון בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי LISTAPAD שבמינסק ובמקום שני בתחרות הסטודנטים של דוקו אביב 2011. הסרט הוקרן בפסטיבל IDFA שבאמסטרדם ובפסטיבלים נוספים ברחבי העולם.


יום רביעי 20/1/16  בשעה  20:30 רוחות רפאים | ד"ר עומרי הרצוג


במשך כל ההיסטוריה האנושית, מהתרבויות קדומות ועד למאה ה-19, רוחות רפאים, שדים ויצורים מתים-חיים ליוו את התרבות החברתית, והיו חלק מחייהם של בני אדם; הם הופיעו במיתוסים, בסיפורי עם ואפילו תועדו בעדשת המצלמה. אולם בתקופה המודרנית הם נעלמו מהתודעה האנושית; הוגלו למעשיות בדים, לסיפורי אימה או למחוזות הטירוף. מפגש העוסק בכמה מרוחות הרפאים הנודעות ביותר - מלילית ועד "הגבירה החומה", כולל העמדה על שולחן הנאשמים את הדמות המרכזית שאחראית להיעלמותן המסתורית (ולשיבתן המאיימת): זיגמונד פרויד.

ד"ר עמרי הרצוג, מבקר ספרות בעיתון הארץ, זוכה פרס ברנשטיין לביקורת הספרות, וראש המחלקה לתרבות במכללת 'ספיר' . מחקריו עוסקים בין השאר בקריאות תרבותיות של הגוף, במגעים בין תרבויות ובשיח המיניות. זוכה בפרס ברנשטיין לביקורת ספרותית בעיתונות יומית, וכותב על ספרות בעיתון הארץ.

יום רביעי  27/01/16  בשעה  20:30 הילולה לאם | חביבה פדיה , מרק ופרץ אליהו


קטעים נבחרים מתוך הפואמה החדשה שכתבה חביבה פדיה לכבוד פסטיבל ישראל 2015, מעירה אזור רדום בתחום המוזיקה היהודית הקלאסית– הרקוויאם (תפילת האשכבה בטקסי הקבורה בדת הנוצרית) וסוחפת לעומק הפרֵדה המטלטלת שלה מאמה, שמחה, פרֵדה שראשיתה חלום ואחריתה "הילולה של שיבת גוף האור למקורו".   בהשתתפות פרץ אליהו שכתב את המוזיקה.

פרופ' חביבה פדיה, הוגת דעות, חוקרת יהדות, מיסטיקה, קבלה וחסידות, עוסקת בכתביה מסאית של ביקורת תרבות יוצרת תיאטרון ומשוררת. עורכת בקביעות סדרות אקדמאיות וערבי שירה ותרבות:  כותבת מסות ומאמרים מלבד עבודתה האקדמית במחלקה להיסטוריה של עם ישראל ותפקידה כראש מרכז אליישר לחקר יהדות ספרד והמזרח באוניברסיטת בן גוריון .  פרץ יהודה אליהו הוא מלחין, נגן טאר ומוזיקולוג ישראלי, חוקר ומבצע של מסורות מוזיקליות קלאסיות, בעיקר של המזרח התיכון ואסיה המרכזית. הוא מנגן, מלחין בהשראת מוזיקה זו. חלק מיצירותיו כתובות על טקסטים מהתנ"ך והקבלה.


יום רביעי 3/2/16  בשעה  20:30 שירת הקצה | ערב שירי הייקו


למעלה מאלף שנה נהוג ביפן מנהג כתיבת שיר פרידה מן העולם. נזירי זן, סמוראים, משוררי הייקו, אצילים ואנשים מן היישוב מתעדים ברגעיהם האחרונים בשיר קצר את חווית המפגש עם מותם המתקרב.

מצחיקים, אירוניים מהורהרים, כועסים, מלאי צער החמצה, ספוגי השלמה, מלאי הודיה, חוגגים בעוז את רגעי החיים האחרונים: שירי המוות כוללים לא רק מפסגות שירת העולם בכל הזמנים אלא גם את מכלול האופנים בהן מתמודדת הרוח האנושית עם קיצה. בערב נעסוק, דרך קריאה ושיחה, בכמה משיאי השירה הזו, ביפן ומחוצה לה, ודרכם במפגש עם המוות כמצב תודעה הנוכח בחיינו יום יום.


משתתפים:
ליאת קפלן, משוררת ועורכת ספרותית ('על שפת נהר כבר ', 'בדיוק כך',  'זה זה', 'משולשים', 'צל הציפור'). עורכת סדרת "כבר" בהוצאת מוסד ביאליק. פרופ' יעקב רז מהחוג ללימודי מזרח אסיה באונ' ת"א. מורה חוקר ומתרגם של זן בודהיזם, תרבות ושירה יפנית , אסתטיקת זן, מורה למדיטציית הזן ('כך שמעתי: רשימות זן', 'זן בודהיזם: פילוסופיה ואסתטיקה', 'טוקיו הלוך חזור'). איתן בולוקן מהחוג ללימודי מזרח אסיה באוני' ת"א. חוקר ומתרגם של כתבים זן-בודהיסטיים ('בידיים ריקות שבתי הביתה: פסוקי זן' עם דרור בורשטיין, 'ליל טל: שירת ההייקו של מיטסו סוזוקי', 'בתוך השלג הדק: שירת הזן של דוגן וריוקאן'). דרור בורשטיין, סופר, עורך ומתרגם ('תמונות של בשר', 'נתניה', 'אחות שמש', 'הרוצחים', 'אבנר ברנר', 'ספר הזן של ג'ושו' בתרגומיו של יואל הופמן, 'בידיים ריקות שבתי הביתה' עם איתן בולוקן). עורך כתב העת הליקון. אלכס בן ארי משורר ומתרגם ('ימים סמויים',  'קורת השער': ספר שירי הייקו).


יום רביעי  10/2/16  בשעה  20:30 להתחתן עם בית חרושת לגלידה | רני מדין

נדרש אומץ לספר את סיפור האהבה המשפחתי הזה, גם מבחינה אישית - ניסיון של בן להבין את האמת על המערכת הרגשית שהתחוללה בין הוריו וקרעה את משפחתו בגיל צעיר- וגם משום נסיונה רב השנים של המשפחה הידועה שלו לשמור על פרטיותה:

אביו של במאי הסרט,  בא ממשפחה קשת יום, יתום משני הוריו שהתאבדו, התאהב והתחתן עם בת למשפחת שטראוס והשתלב במפעל המשפחתי. הצטרפותו של הזר הפשוט אל מעוז הייקים האריסטוקרטי הציבה מתח מורכב, הנאמנויות השונות העמידו מבחן תמידי, שנגמר בסופו של דבר בגירושים מתוקשרים. לאחר מותו של האב יוצא הבן למסע אישי בין שני העולמות של הוריו, בניסיון להבין טוב יותר את אביו, את המורכבות של הנאמנות המשפחתית ולגשר על שנים של ריחוק. לאחר ההקרנה, מפגש עם הבמאי, רני מדין.

כרטיס - 30 ש"חיום רביעי  17/02/16  בשעה  20:30 אבי גרפינקל |זכרון דברים


לקנות אופנוע, לעשות דיאטה, ללכת לזונה, להתאבד. זוהי רשימה חלקית של הפעולות שמבצע גולדמן, גיבור הרומן "זכרון דברים" מאת יעקב שבתאי, כדי להתגבר על פחדו מפני המוות ועל חוסר יכולתו למצוא משמעות בחייו. הרומן, שיצא בשנת 1977, מעט אחרי המהפך הפוליטי שהעלה את הליכוד לשלטון, מתאר לא רק את מותם של יחידים, אלא גם את דעיכתו, אולי אף גסיסתו, של דור ושל מעמד שלם. "זכרון דברים" נפתח במות אביו של גולדמן ובחיפוש גרוטסקי אחרי קברו, והוא אפוף כולו במוות. ארבע שנים לאחר פרסומו, נפטר המחבר בגיל 47 מהתקף לב רביעי. בהרצאתו ידון ד"ר אבי גרפינקל בדרכי ההתמודדות של הדמויות השונות עם אימת החדלון: מההרואית ועד המגוחכת.

ד"ר אבי גרפינקל, 43, הוא ראש מרכז הכתיבה במרכז האקדמי שלם בירושלים. פרסם שלושה רומנים: "אמונה עיוורת" (כנרת זמורה ביתן), "זבוב על הפסנתר" (כרמל) ו"בן יחיד" (ידיעות ספרים). תרגם מגרמנית את הרומן "1979" מאת כריסטיאן קראכט, ערך את מדור הספרות של "מעריב" ופרסם מאות רשימות ביקורת בעיתונים שונים. נושא עבודת הדוקטורט שלו הוא התגובות הפרשניות ליצירת יעקב שבתאי.אוקטובר 14-פברואר 2015 בבית מיכל

 בגוף שני


אספקטים הנוגעים ב'גוף' ב'נוכחות' ובעיקר ב'שני', ביחס או האי-יחס

לעומד מלפני מאחורי ומצדדי, בשפה בתודעה ובאמנות.ביום ראשון 14/9/14 בשעה  20:30

מופע מונחה המציג בפני הקהל קטע מחול תוך דיון בנושאים הרעיוניים העולים מתוך היצירות:

In-Dependent  כוראוגרפיה דפי אלטבב וניני משהטריו לשני רקדנים ורקדנית, העוסק במושג תלות.

להיות חלק מ-קבוצה, משפחה, חברה. לעמוד בקצה הגג ולדעת שאפשר לקפוץ כי הם מחכים לי שם למטה עם סדין רחב ומתוח כדי לתפוס אותי. להגדיר את עצמי דרך עיניים של אחרים. להבין בעזרתם איפה אני מתחיל ואיפה אני נגמר.  אלטבב: "המפגש יעסוק ביחס השונה למילה "תלות". למילה זו יש תמיד קונוטציה שלילית לדעתי ובעיניי היא טומנת בחובה גם משהו מאד חיובי. כשאתה מרשה לעצמך להתמסר ליחסים ולהיות קצת תלוי בהם, מה שאתה מרוויח מהם הרבה יותר גדול. הענין המרכזי הוא הגבול שבין להיות עצמאי ולהיות תלוי. גבול זה הוא מאד מאד דק וקל מאד לגלוש לקצה אחד. מה שמעניין לדעת, הוא לשלב את שניהם ולהיות גם כזה וגם כזה".

היצירה היא תוצר של שיתוף פעולה ארוך עם המוזיקאי והאמן ניקו הפקנשייד אשר כתב את המוסיקה המקורית ליצירה . בסוף המופע שיחה עם היוצרים  המפגש באדיבות מפעל הפייס


יום רביעי 10/9/14 החצר האחורית בבית מיכל 

המפגש הזה היה אמור להיות מסיבת הסיום של השנה שעברה בבית מיכל . שנה שפישפשה בדיוק בשאלה המרתקת הזו , במה שהלך לאיבוד , במה שהתווסף, בשינויים וגם בסיכויים לשינוי. ואז התחילה אש. והנה , אחרי הקיץ הנסער הזה , המפגש ההוא עדיין רלוונטי מאד גם בפיתחה של שנה, שהתמה המרכזית שתשזור את כל האירועים בה, היא המושג 'בגוף שני' ותעסוק באספקטים שונים הנוגעים ב'גוף' ב'נוכחות' ובעיקר ב'שני', ביחס או האי-יחס לעומד מלפניי מאחוריי ומצדדיי.

כשמתרגשים משיר - מהמוזיקה שלו ומהמילים שלו, לא תמיד מתאפשרת ההזדמנות- ולפעמים ממש ממש מתחשק - לחבק את היוצר חיבוק ארוך, משום שזה הוא שכתב חלק משמעותי כל כך ונפלא של הפסקול של החיים שלך. והנה, הזדמנה הזדמנות.

"חוזה לך ברח", "אמא אדמה", "כמה טוב שבאת הביתה", "אני רואה אותה בדרך לגימנסיה",  "שבתות וחגים", , "אחרי עשרים שנה", "סוס עץ", "דברים שרציתי לומר", "רואים רחוק רואים שקוף",  "תנו לגדול בשקט", "לקחת את ידי בידך", "איך הגלגל מסתובב", "לוח וגיר",  "ימי ראשית הקיץ", "יש לי יום הולדת", "סוף לסיפור", "אצלי הכל בסדר",  "היא חזרה בתשובה". קלאסיקות . הוא כתב גם עשרות שירים ששר בעצמו. ניסים קלדרון היה בטח מכנה אותו בתור המשורר הטרובדור, שאומר את האמת שלו , שומר בקנאות על חופש- מחשבתי ויצירתי, ונשאר תמיד מרתק ומאתגר.

בשנתיים האחרונות , הוא חבר לחבורה של יוצרים אידוידואלים ומוכשרים שצעירים ממנו בשני דורות, שגם להם אכפת,  ויחד הקימו את פרוייקט החצר האחורית. בלילה של יום רביעי ה-10/9 הם התארחו על הבמה הצנועה בחצר האחורית של בית מיכל, תומר יוסף , איתמר ציגלר, גדי רונן רון בונקר והטרובדור, יענקלה רוטבליט. הקהל כולו עמד על רגליו .

ותודה רבה ל'בירה מלכה' שנתנו לנו במתנה את הבירה הנפלאה שלהם במיוחד לערב הזה.


יום רביעי 22/10/14  בשעה  20:30 מחברת העברית מאת קפקא | קבוצת התיאטרון רות קנר


אוסף המילים שנשלפו מתוך מחברת הלימוד לעברית של קפקא הופך ביצירת תיאטרון הדיבור של  רות קנר וקבוצתה לפרטיטורה: "בפעולת קריאת המחברת יש ניסיון  לתת במה למילה הבודדת, המופקעת מהקשר ומפשר , חיפוש אפשרויות של חיבורים ופירוקים, רצפים של מילים שכמעט  מתחברות לסיפור ומתרסקות בחזרה לפרגמנטים של חומר גלם מילולי. לעיתים נחפש בהן משמעות אישית, לעיתים ננחש בהן מתווה למכתב או לסיפור, ולעיתים ניתן את הדעת לאי־ההתאמה בין משמעות המילה בעברית לבין התרגום לגרמנית".  בנוסף, לוקטו ויוצגו מתוך המחברות , ארבעה סיפורים מפתיעים שעוסקים בקהילות עתיקות, נכחדות או מכחידות, מיעוטים ושנאת זרים.

יום שלישי  28/10/14  בשעה  20:30 כביש 90 | ענת זלצר ומודי בראון


הסדרה החדשה של ענת זלצר ומודי בר-און היא מסע מצולם לאורך כביש 90 הכביש היחידי שמחבר את המדינה מקצה אל קצה, חולף בנופים שפעם היו חזית ביטחונית ואידאולוגית ועכשיו הם חצר אחורית, פריפריה. במסע שמתחיל במטולה ונגמר בטאבה, מודי וענת פוגשים את האנשים שחיים על הקצה המזרחי של מדינת ישראל, מקשיבים להם ומתעדים את התחושה של רבים מהם – שהמדינה הפנתה להם עורף. האם התחושה הזו נכונה רק לגבי כביש 90? האם הכביש המזרחי ביותר נדחק אל שוליה של חברה שפנתה מערבה? או שאולי דווקא על הכביש הנידח הזה, הרחק מהמולת עומסי התנועה ותנופת הנדל"ן, אפשר לשמוע ולראות את מה שמרכז הארץ עסוק בהכחשתו. ניסיון להבין איך החברה הישראלית מנווטת בין המיתוסים הגדולים של העבר לפערים העצומים של ההווה – החברתיים, הכלכליים והגאוגרפיים.

 תאריכי הקרנה:

יום שלישי 28/10 פרקים 1+2

יום רביעי 29/10 פרקים 3+4

יום רביעי ה5/11 פרק 5 ושיחה עם ענת זלצר.


יום רביעי 12/11/14  בשעה  20:30 אלוהימה | אדם בן עזרא


וירטואוז קונטרבס, מלחין ומולטי-אינסטרומנטליסט שמנגן עם כל הגוף.  במהלך השנים פיתח סגנון נגינה ייחודי על הקונטרבס , מושפע ממגוון ז'אנרים - אתני, לטיני, גרוב , ג'אז  ומבצע יצירות ידועות עם אינטרפרטציה אישית,  מלהטט בין הקונטרבס לכלים נוספים, מוסיף שכבה על גבי שכבה עד שהוא נשמע כמו תזמורת שלמה. מפגש של מוזיקה ושיחה עם אדם בן עזרא על היחסים בין הגוף לכלי נגינה, בין כלי מיתר לכלי הקשה, בין מוזיקאי אחד לאחר ובין מוזיקאי לקהל. שואלת, דפנה מנור.

יום רביעי 19/11/14  בשעה  20:30 גדר חיה | דורית רביניאן


מה שמתחיל בניו יורק, בערב קר בראשית החורף, ייגמר בכניסה ליפו בשיאו המסמא של הקיץ, ברומן החדש של דורית רבניאן . גיבוריה ליאת וחילמי, נפגשים במקרה ולמשך חורף קפוא אחד, במרחב הזר של העיר הענקית, הרחק מהבית, ברחובות המושלגים, אכולי געגועים אל אותה שמש - הם תוחמים להם טריטוריה אינטימית, קצרת מועד, ייקום בשניים, משרטטים בתוואי צעדיהם מפה של יחסים. שיחה עם הסופרת דורית רביניאן על 'גדר חיה' ועל קוי גבול תודעתיים בין 'אני' ו'אתה' 'אנחנו' ו'הם'.

יום רביעי 26/11/14  בשעה  20:30 שחור על גבי שחור | אלמוג בהר ועדי קיסר


בספר השירה הראשון של עדי קיסר 'שחור על גבי שחור' היא  כותבת  את האישי והפוליטי בערבוב חד וחודר. שיריה, שעוסקים במרחב ציבורי ופרטי, באהבה, בגעגוע ובכאב, מכילים תמהיל מורכב של זהות חברתית מודעת ואמיצה ותובנות עדינות על העולם שסביבה.  מייסדת "ערס פואטיקה" , שיריה של קיסר פורסמו בכתבי עת ואנתולוגיות ובעיתונות - ידיעות אחרונות, ynet והארץ. הספר ייצא לאור בהוצאת "גרילה תרבות" ובעריכתו של אלמוג בהר, משורר, סופר ומבקר ספרות , חתן פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים 2009.שירה ושיחה על היחסים בין העברית והערבית, בין ישראליות לערביות , בין השחור ללבן ועל שפת המהפכה.יום חמישי 27/11/14  בשעה  20:30

Body conflict and play | בן יגר


ביום חמישי בשבוע הבא, יתקיים בבית מיכל מפגש עם בן יגרבמאי תאטרון , טרפיסט באמנות ומנחה מוסמך ב- movement medicine , הנציג הבריטי של  'תנועת לוחמים לשלום', המתגורר ועובד באנגליה ונמצא בימים אלה לביקור בארץ.

המפגש יעסוק במהות המושג "קונפליקט" ודרכי הביטוי המגוונות שלו, בחוויה הישראלית (בעיקר הגברית) המושפעת מן הריקוד שבין הקונפליקט הפנימי ומה שבא לידי ביטוי בעיקר כלפי האחר, בדרך מבט חדשה ורדיקלית משהו , אשר שואפת לשנות הרגלים וצירי סיפור מקובעים, המכתיבים את הדרך בה אנחנו מבינים חיים ומתמודדים עם קונפליקטים ובקשר ההדוק בין הגוף לפוטנציאל הריפוי ברובד כל כך מרכזי בחיים של כולנו.

בכדי להעשיר את ההבנה באינטלגנציה גופנית , אשר לרוב לדברי יגר, משמעותית הרבה יותר ורבת מימדים מזו השכלית-
המפגש כולל גם שיחה וגם עבודת גוף והתנסות בתנועה מרפה.
אין צורך בשום ניסיון קודם- חוץ מלהיות בן/בת אדם וחווה המסתקרן מהחיים.
המפגש בעברית

מספר המקומות מוגבל לקבוצה מצומצמת. בבקשה להירשם מראש!

About Ben

"In addition to being a fully qualified MM Facilitator I am an experienced group Facilitator, state registered Drama Therapist and Action Learning facilitator. I am an associate artist with relational arts practice- Encounters and the UK representative of Combatants for Peace. I served in the Israeli army between 1983-86 and I recently gave a TED talk about my journey which you can view here-

http://www.youtube.com/watch?v=Qzvopt5gwtg

Specialising in

"I specialise in working with conflict resolution. This mainly manifests in my work with Combatants for Peace working with Israeli and Palestinian ex combatants. It also manifests in my work with marginalised communities in the UK as a therapist, community Artist and group facilitator. I integrate MM practices into all my work. I also offer MM workshops around Change, gender, inner/Outer conflict and play."

כרטיס: 30 ש"ח

יום רביעי 3/12/14  בשעה  20:30 מותרות | דויד אופק


דמותו של "מתאם" נעלם, נוסחאות מעורפלות המחשבות "אורך נשימה", מחסנים עמוסי סחורות מרקיבות וחמורים שמתחפשים לזברות - כולם נוטלים חלק בפסיפס שמשרטט מציאות הזויה בסרט שנעשה ב- 2011 ומציג את תוצאות החלטת ממשלת ישראל להטיל מגבלות על מעבר הסחורות לרצועת עזה. זהו סיפורן של הסחורות עצמן - קיווי, בשר טרי, צעצועים, נעליים, מחברות, שימורים. סחורות שנקנו, אוחסנו, איבדו תוקף, העלו צחנה ולבסוף הושמדו. מבט אירוני לעיתים קומי, תמיד טראגי, שמנסה לחשוף את מה שישראל משרטטת בציניות כקו המפריד בין קיום בסיסי למותרות. 54 דקות.


יום שלישי 9/12/14  בשעה  20:30 פניך אל פני | כרמי זיסאפל ערן ויץ שי צברי

אבות ישורון (יחיאל פרלמוטר) הוא משורר שהפליא לבטא את קולו של האחר גם כשהדבר לא היה תקין פוליטית. הוא  שילם על כך מחיר כבד בתחילת דרכו אך בהמשך נישא על כפיהם של משוררים צעירים ממנו כמו זך וויזלטיר.  המוזיקאים כרמי זיסאפל, ערן ויץ ושי צברי, נמשכו לטקסטים של אבות ישורון כל אחד מסיבותיו הוא, הלחינו ועבדו אותם בהשפעות מוזיקליות שנעות ממוזיקה אפריקאית דרך פולק ורוק ועד להשפעות חסידיות ומרוקאיות.  מפגש של מוזיקה ושיחה על יחסים בין אדם לאדם, בין אמן לקהלו  ובין היוצר ליצירה. שואלת, דפנה מנור.


יום רביעי 24/12/14 נר אחרון של חנוכה planet agg | צבי סהר ו- PuppetCinema


בארוחת ערב אחת , חביתת העין נראתה פתאום לצבי סהר כמו כוכב צהוב ונהדר, שאפשר להנחית עליו עצמים. וכך, החלה העבודה "פלאנט אג": גיבורו הוא רכיב אלקטרוני קטן היוצא למסע. חבריו למסע הם בצל ירוק ויצורים שמגלמים ברוקולי ופטרייה ושאר ירקות. מדובר בוראציה על הסיפור הקלאסי של מפגש בין גלאקטי בין פולש ליליד, בין זר לבין מקומי  ובין המלאכותי לאורגני, כאשר הכל קורה לעיניהם של הצופים בטכניקת ה"Puppet Cinema " –המוזיקה, האפקטים ,הפעלת הבובות והצילום- הכל ב-live  תוך חשיפה למנגנון עשייה יצירתי ומלא הומור ודמיון. מיועד למבוגרים, אפשר ורצוי להביא גם ילדים מגיל שש ומעלה. כולל שיחה עם הבמאי מפעילי הבובות והמוזיקאי .

הצגה ראשונה 18:00

הצגה שנייה 20:30

מספר מקומות מוגבל, ובבקשה לא לסמוך על  happy end :-)


יום רביעי  31/12/14  בשעה  20:30  זוגות: בינו לבינה | דויד אופק


במסגרת סדרת הטלויזיה  "זוגות", שביים הבמאי דויד אופק , יוקרנו בבית מיכל שני סרטים שגזר מתוך החומרים לסדרה: הראשון 'בינו לבינה' הוא הצצה לחייהם של  דנה ועמית אשר הכירו כשהיו בני 25, כעבור שנתיים התחתנו ונולדו להם שני ילדים. כחודש לפני לידת בנו השני, עמית חזר בתשובה. דנה נשארה חילונית. הם עדיין אוהבים. הסרט מציץ לניסיון שלהם לגשר בין שני עולמות. בתום ההקרנה מפגש עם גיבורת הסרט, דנה כץ.


יום שלישי  6/1/15   בשעה  20:30 ליאור שוב

"עם השנים, כל הלימודים, המורים, החוויות והמפגשים השתלבו בהופעות, כל הידע החדש שגיליתי התרכז ונטמע אל הרגע הזה שבו אני שרה לבן אדם שמולי, לזוג עיניים"מזה שלוש שנים היא מופיעה בבתי קפה/שנסון בפריז ובאולמות קונצרטיים אינטימיים ומגוונים ברחבי צרפת ובעצם מכניסה את הרחוב, הנדודים והחופש- פנימה, אל האולם. היא מופיעה עם שירים שכתבה במשך השנים (בעיקר באנגלית וצרפתית) ומשאירה מקום ללא מתוכנן. מפוחית, יוקללה, פעמונים, בקבוקים והגוף עצמו,  אלתור שמשלב בתוכו במן מתיקות שובבה, שלל כלי נגינה, צעצועים או סתם חפצים , מקצבים, מלודיות, חופשיות וזרימה. מפגש עם ליאור שוב - אמנית רב תחומית, מוסיקאית ואימפרוביזורית, אשר גרה בפריז, פועלת בשנים האחרונות בעיקר בחו"ל ומגיעה לביקור מולדת .

כרטיס: 40 ש"ח


יום רביעי 7/1/15  בשעה  20:30 זה לא אתה זה אני | ד"ר עמוס אריאלי


לפי ד"ר עמוס אריאלי המוח שלנו פועל כמערכת דינמית שהוא שילוב של המידע שנאסף באמצעות החושים , ההקשר בו אנחנו נמצאים, תוך השתתפות אקטיבית של החושים. התפיסה שלנו אם כך , איננה אובייקטיבית.  המעשים שלנו הסובייקטיביים והאקטיביים , יקבעו את הדרך שבה נתפוס את העולם ויכללו גם את תפיסת העצמי, האחר,  האמפטיה , המציאות או האשליה. שיחה על אקטיביזם, תפיסות עולם, עמדות פוליטיות ואשליות.

ד"ר עמוס אריאלי הוא ראש קבוצת מחקר בנושא של תפיסה חושית אקטיבית במחלקה לנוירוביולוגיה במכון וייצמן למדע וזוכה בפרס מקסין סינגר למדען מצטיין במכון ויצמן למדע.

כרטיס: 30 ש"ח


יום רביעי 14/1/15  בשעה  20:30 אהבה על החוף | מיכל גוברין


"בספרה האחרון של מיכל גוברין  מתואר קיץ אחד בראשית שנות ה–60, כששלוש דמויות, אבודות כל אחת בדרכה, דחוסות רגש, מסתבכות זו בזו בקשרי אהבה: נערה דתייה, עולה חדש, ויהודי־צרפתי המבקר בארץ. נפגשים על חוף ימה של אשקלון, נאחזים בבתוליהם ממש כשם שהם רוצים לפרוק אותם מעליהם. לא בכדי בוחרת גוברין למקם את הספר שלה בציר הזה, בין יבשה לים, בין הבית לבית המלון, בין ישראל לעזה - כולם מרחבי ביניים בתוליים, רגע לפני שחוללו במלחמה בפרט ובתרבות בכלל. אלא שאלה, נכתבים בשעה שבה המשמעויות המצטברות של ההגירה והרב תרבותיות והאחרוּת ושולי החברה היו ללחם חוק, ו"התלכלכו" כולם באירועים פוליטיים תרבותיים רבים ומטלטלים ששינו וריבדו את יחסינו הנאיבי אליהם"  עינת יקיר , "הארץ"

לרגל הוצאת ספרה האחרון , מפגש עם מיכל גוברין , משוררת, סופרת ובמאית תיאטרון, ושיחה על תום, אחרות, זרות ,שייכות ותקווה.  ספריה תורגמו לשפות רבות וזכתה בפרסים רבים ביניהם "פרס ראש הממשלה לסופרים" פרס "אקו"ם להישג הספרותי 2003 ובשנת 2010 נבחרה גוברין על ידי סלון הספרים בפריז, כאחת מ-30 הסופרים שהותירו חותם על הספרות בשלושים השנה האחרונות. גוברין היא ראש המחלקה לתיאטרון במכללת "אמונה ומלמדת באונ' תל אביב ובב"ס לתיאטרון חזותי.

כרטיס: 30 ש"ח


יום רביעי 21/1/15  בשעה  20:30 סירת מפרש | הדס קליינמן אביב בכר

" כשאנחנו נפגשים בטוב, אנחנו נפגשים בלב ואז אין עוד אתה ואין עוד אני " ג'לאל א'דין רומי

הדס קליינמן צ'לנית קלאסית אשר עשתה מעבר לעולם הפולק-רוק בנגינתה עם אסף אבידן והמוג'וז בארץ ובחו"ל, והיוצר הזמר הגיטריסט אביב בכר (דיוואן סאז) שמגיע מעולם המוסיקה הטורקית והפרסית, בפרויקט משותף המשלב חומרים של שני היוצרים. מפגש של שיחה ומוזיקה. שואלת דפנה מנור.


כרטיס: 40 ש"ח


יום רביעי 28/1/15  בשעה  20:30 תכתוב,  אני ערבי | אבתיסאם מראענה-מנוחין

מחמוד דרוויש גדל תחת השלטון הצבאי, מה שמנע ממנו חופש תנועה והותיר אותו מרותק לעיר חיפה. בשנת 1964 הוא כתב את השיר המתריס "תרשום אני ערבי" שהצליח להרגיז את השלטונות. בעקבותיו נכנס דרוויש לכלא והפך לאייקון לאומי של העולם הערבי. דרך שירתו, מכתבי אהבה סודיים שנחשפים לראשונה, יחסים אינטימיים וחומרי ארכיון, פורטרט של המשורר, הגולה, המאהב ושל מי שהפך לשופרו של העם . הסרט זכה בפרס הקהל בפסטיבל דוק-אביב 2014. לאחר הסרט שיחה עם הבמאית.

איבתסאם ראננה מנוחין , תסריטאית, במאית קולנוע וטלוויזיה , בעלת חברת הפקות ובשנים האחרונות פועלת תוך שילוב של יצירה אמנותית אקטיביזם פוליטי, חברתי ופמיניסטי. כלת פרס unsung heroes לשלום מאת הדלאי למה.

יום רביעי 4/2/15  בשעה  20:30 העמק הנעלם | עירית גל


בעמק שבין הירדן לגדה נותר המאבק בכיבוש אישי, בין החקלאי הפלסטיני לבין הצבא והמתנחלים השולטים באזור כבר ארבעים שנה. באין מים, נאבקים החקלאים הפלסטינים בהתעקשות חרישית להיאחז במדבר, בהמתנה נחושה לימים שיוכלו לשתות, ולגדל, ילדים וגידולים, לזכות להיות נגישים למים, לאוכל, לחיים. הסרט השתתף בתחרות "רוח החופש" בפסטיבל ירושלים 2014 ובפסטיבלים בינלאומיים בניו יורק, פריז, שוויץ ובפסטיבל לייפציג היוקרתי. 54  דק', 2013 בתום ההקרנה מפגש עם הבמאית.

יום רביעי 11/2/15  בשעה  20:30 שורות קצרות יחסים ארוכים | ערב שירה

      

  

על שירה. על אהבה. על שורות קצרות. על יחסים ארוכים, בהשתתפות המשוררים אורית גידלי, אלכס בן ארי ,  אלי הירש.

כרטיס: 40 ש"ח


יום שלישי  24/2/15  בשעה  20:30 רילקה: הגוף הסמוי מן העיין | הרב דניאל אפשטיין

" העיקר סמוי מן העין- רק בלב רואים היטב " (הנסיך הקטן).

שלושה מפגשים עם הרב דניאל אפשטיין העוסקים  בגוף הגלוי והגוף הסמוי מן העין. המפגש הראשון יעסוק במשורר ריינר מריה רילקה ובשירה כהפיכת הגלוי לסמוי במרחב הפנימי.

בסוף מרץ יתקיים מפגש העוסק במוריס מרלו- פונטי, על הנראה והלא-נראה בתפיסה וביצירת האמנות. באפריל מפגש העוסק באחר הנראה והלא-נראה ובפילוסוף עמנואל לוינס. תאריכים המפגשים הנוספים:  25.3 , 29.4.


מרץ-יוני 2015 בבית מיכליום רביעי 11/3/15  בשעה  20:30 ספרות שחורה קהל לבן | ד"ר עמרי הרצוג


מפגש העוסק באתגרים הייחודיים לסופרים שחורים שכותבים על עצמם ועל קהילתם מול קהל לבן, בטקטיקות בהם משתמשים יוצרים כדי לספר על עצמם, דרך ומבעד לסטראוטיפים. כולל קריאה בקטעים מאת טוני מוריסון, ג'מייקה קינקייד ופרדרך דגלס . ד"ר עמרי הרצוג, מבקר ספרות בעיתון הארץ, זוכה פרס ברנשטיין לביקורת הספרות, וראש המחלקה לתרבות במכללת 'ספיר' . מחקריו עוסקים בין השאר בקריאות תרבותיות של הגוף, במגעים בין תרבויות ובשיח המיניות. זוכה בפרס ברנשטיין לביקורת ספרותית בעיתונות יומית, וכותב על ספרות בעיתון הארץ.

כרטיס: 30 ש"ח

יום רביעי 18/3/15  בשעה  20:30 משמרת לילה | איתמר חן


כשמסתכלים על ההיסטוריה של שכונת קריית- משה שברחובות  מגלים שכמעט מדי עשור התחלפה בקריית- משה האוכלוסייה, וכמעט תמיד היא נשארה הומוגנית: פעם ניצולי שואה, אחר כך עולים ממדינות ערב, עולים מחבר העמים, ובעשרים השנים האחרונות- אתיופים. השכונה מכילה את ריכוז העולים מאתיופיה הגבוה בישראל. בסרטו של איתמר חן סיפורה של השכונה מסופר באמצעות משמרת לילה אחת של השוטר השכונתי: רפי מלס, שוטר קהילתי ממוצא אתיופי, הוא אחראי יחיד על השכונה, אך בניגוד למרבית השוטרים שתפקידם לשמור על החוק והסדר, רוב העבודה שלו היא לעזור לתושבי קריית- משה להסתגל אל החיים בישראל. הסרט זכה בפרס חבר השופטים בפסטיבל חיפה 2013.

כרטיס: 30 ש"ח

יום שישי 20/3/15 09:00-14:00 שוק קח-תן ספרים- סדר לפסחפעמיים בשנה בית מיכל מקיים שוק ספרים להחלפה, הזדמנות לכל מי שחפץ לתת מספריו האהובים ולמצוא ספרים אחרים במקום.

איך זה עובד? בשבוע שלפני השוק , מביאים לבית מיכל ספרים שמעוניינים להיפרד מהם, השוק מתקיים בחצר.

כל מי שרוצה יבוא, יפשפש, ידפדף, יעלעל , יקרא,  וייקח את המוצא חן בעיניו, ללא תשלום.

לספרים שישארו , אנחנו מבטיחים למצוא בית טוב. ההזמנה לקחת ספרים אינה מותנית בתרומת ספרים.

(ובבקשה לא להביא אנציקלופדיות )  השוק יהיה פתוח בין השעות  09:00-14:00 הכניסה חופשית


יום רביעי 25/3/15  בשעה  20:30 הגוף הגלוי והסמוי: מוריס מרלו- פונטי | הרב דניאל אפשטיין

" לראות, זה תמיד לראות יותר ממה שרואים "


מפגש שני מתוך שלושה מפגשים עם הרב דניאל אפשטיין, העוסקים בגוף הגלוי והגוף הסמוי מן העין, אשר יתמקד בגדול הפנומנולוגים הצרפתים - מוריס-מרלו-פונטי (1908-1961) שכתב את ה" פנומנולוגיה של התפיסה ", " פרוזה של העולם", "הנראה והלא-נראה" ואת "העין והרוח". המפגש בין הנראות ואי-הנראות מעסיק אותו בכל כתביו, בין אם מדובר על התפיסה, על יצירת האומנות  או על קבלת הכרעה פוליטית.

הרב דניאל אפשטיין, בעל תואר שני בפילוסופיה מאוניברסיטת שטרסבורג בצרפת, מתרגמו של הפילוסוף היהודי עמנואל לוינס לעברית,  מחבר הספר: קרוב ורחוק - על משנתו של עמנואל לוינס. מנחה סמינריונים עם פסיכולוגים, פסיכואנליטיקאים ואמנים מתחומים שונים בתל-אביב וסביבתה,  עוסק במיוחד במציאת הקשר בין יהדות,פילוסופיה בת-זמננו,פסיכואנליזה,ספרות אירופית ושירה, ובמשמעות התרגום משפה לשפה.

כרטיס: 30 ש"ח

יום רביעי 1/4/15  בשעה  20:30 קצת אהבה לא תזיק | אלון עדר


אלון עדר  מלחין ומבצע.  אלבום הבכורה שלו שיצא ב-2011  הוא שילוב של שירים מקוריים עם שירי משוררים - יהודה עמיחי, אברהם חלפי, יהונתן גפן, יונה וולך, זלי גורביץ', משה שכביץ ויורם קניוק, שהצליח להיות בעת ובעונה אחת חדשני אבל גם נוסטלגי ומלא געגועים למוסיקה של שנות ה - 70 בישראל.  באותה שנה הוציא אלבום נוסף שכתב והלחין, למעט שיר אחד של המשורר מאיר ויזלטיר.. יכולות ההלחנה והכתיבה של עדר זכו לשבחים, כמו גם השפעות הרוק המתקדם המוקדם, בייחוד בהתייחס לאלבומו השני. ב-2012 הוציא מיני אלבום אשר בניגוד לאלבומיו הקודמים, הטקסטים באלבום זה היו בעלי אופי חברתי-מחאתי, ובשנה האחרונה  צא אלבומו האחרון  "סיכום החיים עד עכשיו" .  מפגש של שיחה ומוזיקה, שואלת: דפנה מנור

כרטיס: 40 ש"ח


יום שלישי 14/4/15  בשעה  20:30 ארבע שנים של לילה | איתמר אלקלעי


במשך ארבע שנים (1977-81) תיעד ישעיהו בייטל חבורת רחוב פריזאית של ניאו נאצים אלימים לאחר שרכש את אמונם והתקרב אליהם, הוא חי איתם והיה עד לאירועים מחרידים וצילם גלריה חד-פעמית של תמונות סטילס מצמררות, תוך כדי שהוא מסתיר את זהותו האמיתית. הוא  נולד בשבדיה לניצולי אושוויץ. בגיל 27, במאלמו, החליט להפוך לצלם ויצא למסע אחרי זהותו השסועה. מסע זה הביא אותו לפריז.  אחרי למעלה משלושים שנה, כשהוא כבר מבוגר והניח את מצלמתו, חוזר ישעיהו בייטל ללילות האפלים בפריז של סוף שנות ה-70, שבה חי חיים כפולים בין החבורה לבין המשפחה הצעירה שהוא הקים. בסרט מתגלה פן מפתיע של חמלה ואנושיות למי שעשו את הדבר הנורא מכל, צפות שאלות עמוקות על שורשי הגזענות,  ובמעברים בין עבר להווה, בשחור לבן אקספרסיבי, מתגלה אומן נדיר ורגיש שמעטים נחשפו לעבודתו מופלאה. לאחר הסרט מפגש עם במאי הסרט איתמר אלקלעי.

כרטיס: 30 ש"ח

יום רביעי 29/4/15  בשעה  20:30 הגוף הגלוי והסמוי: עמנואל לוינס | הרב דניאל אפשטיין

"התשוקה ללא- נראה, זו המטפיזיקה "


מפגש שלישי מתוך סדרת מפגשים עם הרב דניאל אפשטיין, העוסקים בגוף הגלוי והגוף הסמוי מן העין, אשר יתמקד במי שנחשב לפילוסןף הגדול של האתיקה במאה ה20- עמנואל לוינס (1905-1995).  האתיקה מתחילה אצלו במפגש עם האחר שהוא בה-בעת גלוי  וסמוי מן העין, קרוב ורחוק עד אין-סוף , נגיש ובלתי-נגיש כאחד. אי-הנראות של האחר היא הסיכוי והסיכון של האתיקה.

כרטיס: 30 ש"ח

יום רביעי  13/5/15  בשעה  20:30 הורות משותפת | תומר רשף ומיכאל סוויניק


הם זוג, יש להם שני ילדים משותפים , נפגשו אחרי שהיא כבר היתה אמא בהורות משותפת עם זוג גברים: הם משפחה מורחבת: חמישה הורים מגדלים ביחד חמישה ילדים. בשנים האחרונות החלו להיעזר בהם אנשים  רבים שמחפשים איך לקיים הורות משותפת, מתוך  הניסיון שצברו בעצמם ומתוך המפגשים שערכו עם אחרים הבינו שיש להם הרבה מה לאמר , בתחום הזוגיות בכלל וגידול ילדים בפרט. שיחה על הורות גידול ילדים זוגיות ומשפחה.יום רביעי  20/5/13  בשעה  20:30 פרויקט s | תיאטרון כאן


על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על סקס?מה מותר להגיד ומה אסור? האם השחרור המיני והדיבור החופשי מאפשרים מפגש בגובה העיניים או שהכל הפך לפורנו? ומה לעזאזל קרה לאהבה? פרויקט S שם במרכז את האירוע המיני ובודק איך מדובבים את הגוף. עדויות של גברים ונשים בני עשרים עד ששים הולידו מקבץ מונולוגים ודיאלוגים. בעידן וירטואלי, מוקפים במסכים, מפגש פיזי עם שחקנים בשר ודם המישירים מבט מהבמה - פרספקטיבה מעניינת לסקס כאן היום.

 "פלסנר ובורנשטיין נוגעים במתח ובפרדוקס הגדול הקשור בסקס בתרבות הנוכחית: אין ספק שמותר לדבר על זה, .... אך זה לא משנה את העובדה שבקושי קיימת שפה לדיבור על מין ומיניות, שפה שאינה טיפולית, שפה חזיתית שמעורבת בה בושה וחדירה לתקשורת, לעומת שפה של בני זוג שהיא לעתים קרובות ברובד מצומצם ותפעולי, חומה בצורה בפני האינטימיות.״ תמר רותם, הארץ 19.1.15

"'פרויקט S', ההצגה החדשה של אנסמבל כאן, מצליחה במקום בו נכשלו רבות אחרות. היא מטפלת במין באופן מקורי ובלי ליפול לפחים המוכרים... התוצאה היא הצגה מצחיקה, נועזת וחסרת גבולות, שבוחנת את השאלה הנצחית: האם ניתן למצוא סידור שיאזן בין הצרכים של הגוף המשתוקק ובין אלה של הסדר החברתי המקובל?... 'פרויקט S' מוצלחת במיוחד מכיוון שהיא מאפשרת לנו לקבל את עצמנו ואת המיניות שלנו בצורה יותר גמישה וחומלת". שי בר יעקב, ידיעות אחרונות

כרטיס: 40 ש"ח


יום שני  25/5/15  בשעה  20:30 - נדחה ל-4/6יום רביעי  27/5/15  בשעה  20:30 מיניות גברית | ד"ר גבריאל בוקובזהכשפרויד כתב ש "אנטומיה היא גורל"  הוא התכוון  הן להשפעת הגוף על הנפש והן להבדל בין מיניות גברית ונשית. מיניות היא אבן יסוד בזהות, אולם נראה שגברים מייחסים לה חשיבות גדולה במיוחד: האינסטינקט הדוחף זכרים בטבע להתחרות עם יריביהם, להשתלט על טריטוריה, להרשים את הנקבה, וליזום יחסי מין, פועל גם בקרב בני האדם. מפגש שיעסוק בסוגיות יסוד בזהות הגברית המורכבת בחוויה המינית הגברית, במרכזיות שלה בתפיסה העצמית, ובהתאמה בין מיניות לגבריות.

ד"ר גבריאל בוקובזה הוא פסיכולוג המתמחה בסוגיות התפתחותיות ביחסים במשפחה ובקשריה עם מערכות חינוכיות וקהילתיות. בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים,  היה עמית מחקר בבי"ס לחינוך באוניברסיטת הרווארד בקיימברידג', ארה"ב.  הוא חלק מצוות החשיבה "ארוס אינטלקטואלי" במכון ון ליר , מחקריו עוסקים בתהליכים התפתחותיים וביחסי הורים-ילדים, מתמקד בחקר יחסים של אבות וילדים לאורך מעגל החיים, התפתחות ותפיסת העצמי.

כרטיס: 30 ש"ח


יום רביעי 3/6/15  בשעה  20:30   בוטצ'ין / אדמה | אמיר שהסאר (- נדחה מה-18/2  2015)


אומרים שביתו של אדם הוא המקום שבו המוסיקה שלו מתנגנת. במקרה של  אמיר שהסאר, אמן כלי הנשיפה שנולד באיראן וגר בישראל, הבית הוא עניין יותר מורכב. מבכירי נגני כל הנשיפה האתניים בארץ, יוצר ומנגן  מוסיקה מקורית המושפעת ממקורות פרסיים, טורקיים, ארמניים ומזרח-תיכוניים. הוא חלילן יוצא דופן ומנגן בעיקר בניי (חליל קדום מאיראן) והצליל שלו הוא  געגוע, עומק,  חלודה, אוטנטי, מיסטי, חם, מלודי, נוגע ומחלחל.  שהסאר מופיע בארץ ובעולם עם יסמין לוי, אחינועם ניני, אמיר בניון, מרק אליהו ועם הרכבי פלמנקו שונים. הקליט אינספור דיסקים, השתתף באנסמבל מזרח ומערב וכמאסטר במסגרת פסטיבל מוזיקה מקודשת בירושלים 2014. מפגש של ניגון ושיחה על מוזיקה, שפה, מזרח, מערב, מסורת, מודרנה, מיסטיקה ואדמה.

מלווה : אביב בכר

שואלת : דפנה מנור

כרטיס: 40 ש"ח


חמישי  4/6/15

לילה לבן בבית מיכל | מרתון גוף ואמנות

בשיתוף עם אפוס הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות מוזיאון תל אביב


בשעה  20:00

שיח גלריה | זרים בתוכנו

במסגרת שנה המתייחסת  לאספקטים שונים במושג 'בגוף שני', התערוכה הקבוצתית המוצגת בגלריה 10 בבית מיכל עוסקת בשונוּת, בזרוּת, בחריגות ובאחרוּת, כפי שבאים לידי ביטוי בנקודות שונות של האמנים המשתתפים. שיח גלריה עם חלק מן האמנים יתקיים בהנחיית האוצרות כרמית בלומנזון ומעין נבו אפלבאום. . הכניסה חופשית.


בשעה  21:00

סופי קאל, ללא כותרת | ויקטוריה קליי מנדוזה


עבודתה של האמנית הצרפתייה סופי קאל נעה בין פרפורמנס, כתיבה, צילום וקולנוע. לעתים פועלת כבלשית ומגוללת סיפורים אישיים תוך שזירתם באלה של אחרים, זרים למיניהם. כשויקטוריה קליי מנדוזה, מבקשת  לעשות סרט העוסק באמנית הצרפתייה, קאל כהרגלה, פולשת  לתחומה של במאית הסרט ומנסה לכוון אותו כשהיא מזמינה אותה לבוא לחטט ולמצוא כל מה שמעניין אותה בביתה כשהיא נעדרת משם. הסרט הוקרן במסגרת פסטיבל אפוס 5 במוזיאון תל אביב. צרפת 2012, 52 דקות, צרפתית, תרגום לעברית. 


בשעה  22:00

קווין ספייסי בריצ'ארד השלישי | ג'רמי ווילן


הצצה לסיור העולמי וזוכה התשואות של הפקת "ריצ'רד השלישי" בכיכובו של קווין ספייסי ובבימויו של סם מנדז, מקטאר דרך ונציה ועד החומה הסינית. מבט אל תוך תהליך עבודתם של קבוצת שחקני במה משובחים ביותר, אנגלים ואמריקאים, ובראשם ספייסי , שנדמה שעם ריצ'ארד הביא לאחד השיאים את יכולותיו המשחקיות, עם צירוף של רוע, הומור, עבודת גוף מרתקת, סקסיות, וכריזמה אינסופית. בין השאר נזכר במאי ההפקה סם מנדס,  בשיתופי פעולה אחרים שלו עם ספייסי, בראש וראשונה "אמריקן ביוטי" שהביא את שניהם אל טקס האוסקר. ארה"ב 2014, 97 דקות אנגלית, תרגום לעברית.

הוקרן במסגרת פסטיבל אפוס 6 האחרון שהתקיים באפריל במוזיאון תל אביב.


שימו לב- הכניסה לכל האירועים חופשית אך מספר המקומות מוגבל

ולכן , הכניסה ע"פ הרשמה מראש בלבד, לאחד או לחלק מן האירועים!שבוע הספר:

יום רביעי 10/6/15  בשעה  20:30 העבריים: זלדה | יאיר קידר (טרום בכורה)גרסת עבודה של הסרט הרביעי במיזם “העברים” – על המשוררת הנסתרת זלדה
שניאורסון מישקובסקי, שהשנה מלאו מאה שנה להולדתה. קטעי ארכיון לא
ידועים, מכתבים שנתגלו באחרונה, ושיחות עם אנשי סודה – מספרים את סיפורה
של היוצרת הדתייה פורצת הדרך. בימוי: יאיר קדר
כרטיס: 30 ש"ח

יום שישי 12/6/15 09:00-14:00 שוק קח-תן ספרים- שבוע הספר

פעמיים בשנה בית מיכל מקיים שוק ספרים להחלפה, הזדמנות לכל מי שחפץ לתת מספריו האהובים ולמצוא ספרים אחרים במקום.

איך זה עובד? בשבוע שלפני השוק , מביאים לבית מיכל ספרים שמעוניינים להיפרד מהם, השוק מתקיים בחצר. כל מי שרוצה יבוא, יפשפש, ידפדף, יעלעל , יקרא,  וייקח את המוצא חן בעיניו, ללא תשלום.לספרים שישארו , אנחנו מבטיחים למצוא בית טוב. ההזמנה לקחת ספרים אינה מותנית בתרומת ספרים.(ובבקשה לא להביא אנציקלופדיות )  השוק יהיה פתוח בין השעות  09:00-14:00 הכניסה חופשית יום רביעי 17/6/15  בשעה  20:30 שווים ושווים יותר | סמי מיכאל

הוא נולד בשם סלאח מנשה בבגדד , בעיצומה של מלחמת העולם השנייה היה ממנהיגי המחתרת הקומוניסטית העירקית שפעלה נגד המשטר ולמען דמוקרטיה וזכויות האדם, והוא ברח מאיראן לישראל ב-1949. כעשרים וחמש שנים לאחר מכן פרסם סמי מיכאל את הרומן הראשון של 'שווים ושווים יותר' העוסק בחיי העולים החדשים של שנות ה-50 בישראל ועל החיים הבלתי נסבלים במעברות . מאז פירסם רומנים כמו "ויקטוריה", "חסות" "חופן של ערפל" "פחונים וחלומות" "חצוצרה בואדי" "אהבה בין הדקלים", "יונים בטרפלגר",  "אעידה" ועוד. בשנה האחרונה הוציא ספר ילדים. ספריו תורגמו לשפות רבות וזכו בפרסים יוקרתיים. חלקם עובדו גם לתיאטרון, לטלוויזיה ולקולנוע. ב-  2009 קיבל מיכאל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה, כהוקרה על מכלול יצירתו המשקפת את מגוון פניה של החברה הישראלית מתוך כבוד לאדם ולחירותו , בשנת 2001 נבחר לכהן כנשיא האגודה לזכויות האזרח.

שיחה על זכויות ובעיקר על אדם.

כרטיס: 30 ש"ח


יום רביעי 24/6/15  בשעה  20:30

ויקטוריה חנה

"...גדולתה כאמנית היא האופן שבו היא מצליחה להעביר את החוויה הסובייקטיווית הזאת למאזיניה...משהו מאותו רגש מרעיד לבבות באולם. האפקט הזה הוא פיסי, חושי, ואינו קשור בהכרח להבנה, להכרה, למשמעות...בהופעתה מצליחה ויקטוריה חנה להחזיר את השפה לקדמותה ביותר ממובן אחד. בין השאר, היא משיבה לכמה מלים עבריות שחוקות עד דק את משמעותן המקורית, את תוקפן, וכל אחת מהן ראויה לתאר את הופעתה: ייחודית, מהממת, עוצרת נשימה"." ארז שוויצר, הארץ


(צילום ויקטוריה חנה - יעל ברנדט)

במפגש האחרון אשר יחתום שנה שעסקה במושג 'בגוף שני' , בית מיכל יארח את האמנית ויקטוריה חנה, זמרת יוצרת, אמנית קול, אשר נולדה בירושלים למשפחה חרדית, אביה המנוח היה רב, והיא עם ליקוי דיבור  מילדות. היא עובדת עם טקסטים עבריים עתיקים, עם עבודת הקול והשפה, גם באמצעות התיאטרון, המוזיקה והיא גם מלחינה מנגינות המלוות את יצירותיה. החומרים עימם היא מופיעה, טקסטים עתיקים כמו שיר השירים, ספר היצירה, ריטואלים שקשורים לא'-ב' ולאותיות. ביצירתה היא שואבת השראה רבה מילדותה ומהמקום שגדלה בו , הצד האוראלי , החזון של היהדות, שלפיו הפה, הקול והצליל הוא כלי לבריאה.

חנה היא זוכת הקרן למצויינות בתרבות לשנת 2009.

כרטיס: 60 ש"חמדרש שירה |אלכס בן ארי

אחת לחודש בימי שישי מתקיים בבית מיכל בית מדרש לשירה עברית:  שורה של מפגשים מעשיים הכוללים קריאה מדוקדקת וניתוח שיר עם המשורר אלכס בן ארי .

תאריכי המפגשים: ימי שישי 13/3/15,  17/4/14,    15/5/15, 12/6/15 בין השעות 12:00-13:30

השתתפות: 10 ₪ למפגש


תרגול צ'י קונג | אסף טנא

אמנות הצ'י קונג הגיעה מסין העתיקה והיא פותחה כענף של הרפואה הסינית. מידי יום שישי בחצר בית מיכל יתקיימו תרגול ולמידה  של דרכים חדשות להניע את הגוף והנפש, חיזוק הקשר בין התנועה לנשימה, והרחבת גבולות הגוף.  מנחה: אסף טנא

התרגול מתקיים בימי שישי בין השעות 09:00-10:30 מפגש היכרות יתקיים יום שישי ה- 20/10 בשעה 09:00

השתתפות : 320 ₪ לשמונה מפגשים.מרץ-יוני 2014 בבית מיכל מה נשתנה

המפגשים בבית מיכל השנה יעסקו באספקטים שונים של החדש: חידושים וחדשנות, מהו החדש בזמנו, מה ומי הוא פורץ דרך, מהו הדבר הבא, האם קיים עולם חדש, האם יש חדש תחת השמש, היחס לשינוי והמחר.

עורכת ומפיקה : דפנה מנור

יום רביעי 5/3/14  בשעה  20:30 רובוטים חמים: תכונות רגישות ותודעה אנושית | עמית דרורי

העבודה 'סוואנה' הוצגה בבכורה בתיאטרון וידי לוזן בשוויץ , בפסטיבל תיאטרון הבובות הבינ"ל בירושלים בקיץ האחרון  וכ-80 פעם ברחבי העולם, עוסק בדימוי של גן העדן המיתולוגי וכולל רובוטים, שנתפשים בדרך כלל כחפצים קרים, מסחריים ובוגדניים, אשר נבנו במלאכת יד כדי ליצור שיקוף מורכב של תכונה, רגישות ותודעה אנושית. שיחה עם הבמאי ויוצר המופע עמית דרורי על מה שהשתנה בעולם היצירה הרב תחומית, תקשורת חזותית, המפגש בין העולם הפיסי המכני המסתמך על טכנולוגיות ‘אולד סקול', עם העולם הנפשי שהוא האקרי, המתבסס על לימוד אישי וקוד פתוח, על הצורך והמגמה לשיתוף ידע וחוכמת ההמונים ועל הקשר המובהק בין התפתחות טכנולוגית ותרבות.


יום רביעי 12/3/14  בשעה  20:30 what you see is what you hear | קותימאן

מפגש שנדחה מפברואר 2014, עם היצירה והיוצר המכונה קותימאן.


קותימאן - מוסיקאי, מלחין, מעבד, ואמן ווידאו, שאלבום הבכורה שלו יצא ב- 2007 בגרמניה. שנתיים מאוחר יותר הפך קותימאן לכוכב רשת עולמי הודות להצלחת הפרויקט האינטרנטי והמהפכני שלו - " "Thru-You שרשם למעלה מ- 11 מיליון צפיות ונכלל ברשימת 50 ההמצאות החשובות ביותר לשנת 2009 על ידי מגזין Time היוקרתי . בפרויקט זה רקח קותימאן 7 יצירות אודיו ויזואליות מקוריות הנשענות על עשרות קטעי יוטיוב שונים של גולשים מרחבי העולם. קותימאן חיבר את אותם קטעים שרובם הועלו על ידי מוסיקאים חובבנים ויצר מהם משהו חדש, מסקרן ומפתיע . ב 2011- זכה ביחד עם רונן סאבו, שותפו להפקות מוסיקליות של אמנים רבים בארץ בפרס אקו"ם למעבדי השנה 2010 על הפקת האלבום "מה אעשה עכשיו?" של הזמרת קרולינה. בחודשים הקרובים צפוי לצאת אלבומו החדש של קותימאן " 6am ". מפגש עם קותימאן, עם היצירה שלו ושיחה על השינויים בסצינה המוזיקלית העכשווית, תוכן חופשי, הפצת אמנות , יצירה, גרוב ומוזיקה ישראלית. מנחה דפנה מנור.


יום רביעי 19/3/14 בשעה  20:00 אחרון הלא צדיקים | קלוד לנצמן


גדול המתעדים של השואה בקולנוע, מביא מסמך מצמרר, מקיף, פרטני, נוקב ומעורר מחשבה בן כשלוש וחצי שעות על גטו טרזיינשטאדט. הסרט עוסק בדמותו של בנימין מרמולשטיין - אחרון ראשי מועצת הזקנים של גטו טרזין  היחידי מהם ששרד את השואה. סרט מרתק המעלה תובנות חדשות לגבי שורשי "הפתרון הסופי". הסרט נחשף לראשונה בפסטיבל קאן וזכה לתגובות מצוינות. לנצמן יליד פריז, היה חבר במחרת הצרפתית בזמן מלחמת העולם השנייה. עבד כעיתונאי והפך לקולנוען, על סרטו "שואה" עבד במשך 11 שנים. סרטו השני בנושא השואה עסק במחנה ההשמדה סוביבור. לנצמן זכה בשלל פרסים ביניהם דב הזהב בפסטיבל ברלין , פרס הבאפטא, פרס הסזאר ועוד. מבין סרטיו, ב- 1973 למה ישראל, 1985 שואה, 1994 צהל 1997, סוביבור2001

אורכו של הסרט הוא 220 דקות , יוקרן בשני חלקים עם הפסקה של רבע שעה בינהם.


יום רביעי 26/3/14  בשעה  20:30 מה נשתנה באתיקה בעידן הפוסט מודרני | הרב דניאל אפשטיין


מפגש הדן בנראות ובאי-נראות ובנקודת המפגש בין פילוסופיה, ספרות. פסיכואנליזה ותיאולוגיה, ומתוך שאיפה להבין את מצבנו כבני המאה ה- 21.

הרב דניאל אפשטיין, בעל תואר שני בפילוסופיה מאוניברסיטת שטרסבורג בצרפת, מתרגמו של הפילוסוף היהודי עמנואל לוינס לעברית, מנחה סמינריונים עם פסיכולוגים, פסיכואנליטיקאים ואמנים מתחומים שונים, עוסק במיוחד במציאת הקשר בין יהדות, פילוסופיה בת-זמננו, פסיכואנליזה, ספרות אירופית ושירה, ותרגום.


יום שלישי 1/4/14  בשעה  20:30 המקוללים : פנחס שדה, ויונה וולך | חגי לוי


בפרויקט הטלוויזיוני החדש והמדובר שלו "המקוללים" חגי לוי ("בטיפול") מחיה אמנים והוגים מיתיים ודטרמיניסטיים, שחיו כאן לפני כמה עשורים טובים, חוזר בזמן לגיל 17 ופוגש אותם כנער דתי במשבר אמונה. בעקבות קריאתו ב"החיים כמשל" של פנחס שדה, ובעודו נער קיבוצניק חובש כיפה וטרוד בשאלות קיומיות, הבמאי חגי לוי שבסדרה מבקש לפגוש את האדם שכתב את היצירה המטלטלת שקרא פעמים כה רבות, כדי שפגישה זו תציל את חייו. בהמשך, כשהוא מתחיל לצרוך אמנות ולצאת מהחממה הדתית במקביל, רגע לפני שיקח חלק בחילוניות המסקרנת של שנות ה-80 ובעולם המדיה המתהווה בה, הוא פוגש ביונה וולך ובשיריה, ויודע כי מעולם עוד לא פגש באישה כמוה. בסדרה החדשה "המקוללים" מבקש חגי לוי להחיות את דמותם של אמנים ויוצרים ישראלים כמו פנחס שדה ויונה וולך, כאלה שמרדו, שחיו חיים פראיים ושערורייתיים.  הקרנת שני פרקים של הסדרה מקוללים 1 + 2.

יום רביעי 2/4/14  בשעה  20:30 המקוללים: משה קרוי, אביבה אורי | חגי לוי

בעקבות מלחמת יום הכיפורים גם חגי מוצא עצמו נסחף אחר הפילוסופיה המסעירה של משה קרוי, האגואיסט הרציונלי. הוא נוהה אחריו עד אוסטרליה כדי להבין את המהפך הדראמטי בתיאוריה שלו, הנדמה למעין חזרה בתשובה של הפילוסוף הייחודי והמבריק הזה. סיפור חייו הקיצוני של קרוי משתרג בסיפור חייו של המראיין חגי, כאשר קרוי שב לארץ, בפעם האחרונה לשאת את צוואתו לבני האור ולהזהיר את העולם מפני בני החושך.
אל הציור של אורי מגיע חגי בעקבות רשמיה של יונה וולך, מהציירת הנחשבת עד היום לאמא של הציור הישראלי המודרני, ואולי לאחת האמניות הפלסטיות החשובות של המאה ה-20 בקנה מידה בינלאומי. לאחר מותו של בעלה, הצייר דוד הנדלר, נחשף חגי למערכת היחסים המורכבת של אורי עם בתה המוסתרת ולמחיר הכבד מכל שמשלמים צאצאיהם של המקוללים על הטוטאליות של הוריהם. 
שני פרקים של הסדרה מקוללים 3 + 4.


יום שישי 4/4/14  בין השעות 13:00 09:30 לסדר פסח | שוק קחתן ספרים


פעמיים בשנה בית מיכל מקיים שוק ספרים להחלפה, הזדמנות לכל מי שחפץ לתת מספריו האהובים ולמצוא ספרים אחרים במקום.

סדר לפסח יום שישי 4/4/13 09:30-13:00

שבוע הספר יום שישי 13/6/13 09:30-13:00

איך זה עובד?

בשבוע שלפני השוק , מביאים לבית מיכל ספרים שמעוניינים להיפרד מהם, השוק מתקיים בחצר.

כל מי שרוצה יבוא, יפשפש, ידפדף, יעלעל , יקרא,  וייקח את המוצא חן בעיניו, ללא תשלום.

ההזמנה לקחת ספרים אינה מותנית בתרומת ספרים.

(ובבקשה לא להביא אנציקלופדיות, אפשר להביא דיסקים)

  הכניסה חופשית

יום רביעי 9/4/14  בשעה 20:30 מתרבות גבוהה לתרבות פופולרית | פרופ' ניסים קלדרון ורננה נאמן


רננה נאמן היא זמרת צעירה שהוציאה לא מזמן אלבום ראשון, "שנסון לציון". אבל למרות גילה הצעיר עורר האלבום תשומת לב מיוחדת בין אוהבי המוסיקה בישראל. היא למדה בקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, והאלבום מביא לידי ביטוי ידע מוסיקלי עמוק. לצד אלה יש בשיריה גם מחאה פוליטית ישירה וחריפה. היא כותבת את הטכסטים שלה, ולפעמים שרה טכסטים של אחותה- גם היא מוסיקאית- ליבה נאמן. וזאת כאשר היא מלווה את עצמה בנגינה מקצועית מאוד בנבל. הנבל הוא כלי נדיר מאוד במסורת המוסיקלית של הזמר-כותב. רננה נאמן מביאה איתה איכות ומקצועיות אל האמירה האישית שלה, כאמנית של מוסיקה שמסרבת להבחנה שבין קלאסי לבין פופולארי. במסגרת הסדרה בין טקסט למוזיקה פרופ ניסים קלדרון יארח את רננה נאמן לשיחה ומוזיקה.


יום שלישי 22/4/14  בשעה  20:30 המקוללים: אפילוג | חגי לוי


סדרת הדוקו-מדע בדיוני של חגי לוי היא לא רק ניסוי טלוויזיוני מרתק וראשון מסוגו, שמתעתע בצופה על הגבולות שבין מציאות לדמיון, "המקוללים" מאפשרת לעסוק בעבר הקולקטיבי שלנו כאילו הוא חי אתנו בימים אלו. היא מצליחה להעמיד בפניו שאלות קשות, וללמד אותנו הרבה על עצמנו מהתשובות המתקבלות. לאחר הקרנה של ארבעת פרקי הסדרה ולפני המפגש עם היוצר - יוקרן האפילוג של הסדרה המקוללים ולאחריו שיחה עם המפיק הבמאי והיוצר חגי לוי. שיחה על יצירה ישראלית, על מדיום היצירה הטלויזיונית, מקומה של הטלויזיה ביצירה המקומית והעולמית והשינויים שעובר עולם הטלויזיה והקולנוע בעידן הנוכחי.


יום חמישי  24/4/14 בשעה  19:30 , 21:00 הוא הולך בשדות ( בעקבות משה שמיר) | קבוצת התיאטרון של רות קנר


קבוצת התיאטרון של רות קנר מנערת את האבק מההצגה של משה שמיר ומציעה לה גרסה עכשווית  תוך התבוננות מחודשת בטקסטים שניסחו את החלום הציוני ועיצבו את דמות הצבר המיתולוגי, אך הכילו בתוכם, באופן מפתיע, גם את שברו של החלום ואת תשליל דמות הצבר. מור פרנק ביימה את ההצגה, שעיבודה נעשה במשותף עם אבנר בן-עמוס, פרופסור להיסטוריה של החינוך ובנו של עמנואל בן-עמוס, ששיחק בתפקיד אורי בשני עיבודים קודמים להצגה בשנות ה-50.
בעוד שההצגה המקורית דיברה בקול אחד, ההצגה הנוכחית בנויה על עקרון הריבוי – של קולות, של מבטים, של נקודות תצפית. השיבה אל הרומן מאפשרת להסיר את אורי מהכן, לנקות את האבק מעל גיבורי שנות ה-40, לבדוק מה מסתתר מתחת לבלורית של יפי התואר ולהראות את האקטואליות של הטקסט של משה שמיר.

  • ההצגה תתקיים באתר הפרדסנות ע"ש מינקוב 
  • בתום ההצגה השנייה, מפגש עם יוצרי ההצגה. כרטיס: 80 ₪


יום רביעי 30/4/14  בשעה  20:30 שומרי הסף  | דרור מורה


דרור מורה, מושיב לראשונה שישה ראשי שב"כ לשיחה רוחבית על מאחורי הקלעים של השירות. ששת ראשי השב"כ המשתתפים בסרט פעלו כראשי השירות בין השנים 1980 ועד 2012. שלושה מתוכם מדברים בסרט לראשונה באופן מקיף וגלוי כאשר אחד משיאי הסרט וההישג העיתונאי בזכות ראיון בלעדי עם אברהם שלום, מי שכיהן בראש השירות בין השנים 1980-1986, המדבר על חלקו בפרשת קו 300, התייחסות ראשונה מקץ 30 שנות סירוב ושתיקה. הסרט נכלל בין חמשת המועמדים הסופיים לפרס האוסקר (התיעודי) ב־2013 , זכה בפרס הדוקומנטרי החשוב ביותר לשנת 2012 מטעם Cinema for Peace בפסטיבל הסרטים בברלין.
אורך הסרט  95 דקות .
בתום ההקרנה מפגש עם יוצר הסרט דרור מורה.


יום רביעי  7/5/14 בשעה  20:30  בירושלים | דויד פרלוב ודן גבע


לרגל חמישים שנה לעשיית הסרט ועשור למותו של הבמאי דויד פרלוב - יזם רנן שור הקרנה של עותק חדש ומשופץ של הסרט "בירושלים", וסרטים קצרים שנעשו בהשפעתו והוקרנו בעשרה אולמות בישראל וב-40 ברחבי העולם. "בירושלים" הוא סרט שמתאר עיר קטנה, ריקה ונידחת למראה. במרכזה עובר גבול, וסביבו הריסות בתים בשטח הפקר, וחומה שדרך חרכים בה אפשר להציץ במה שקורה מן העבר השני, בעיר הירדנית,  חרדים במאה שערים מסתירים את פניהם מאחורי השטריימלים, ירושלים כפי שנחוותה דרך עיניו של פרלוב  ב-1963. כ-30 שנה לאחר מכן ביים דן גבע את "אורשלם" כמחווה נבונה לסרטו של פרלוב וקיים עמו דיאלוג צורני, שהתאפיין במחשבה מקורית ואנליטית. בבית מיכל יוקרנו 'ירושלים' של פרלוב ו'אורשלם' של גבע ולאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם במאי על הסרטים בפרט ועל עשייה דוקומנטרית בכלל.


יום רביעי  14/5/14 בשעה  20:30  באושר ובעושר  | שי אביבי ומיכל ליבדינסקי

לפני שנה הם עשו את זה רועדים, בסלון ביתם מול קהל של 40 אנשים ששילמו כרטיס כדי לצפות במופע הזוגי "באושר ועושר", שאותו כתבו יחד ובו הם גם משחקים יחד. המופע הוא מעין תרפיה זוגית משעשעת וחושפנית על הדילמות הקשות שהשניים חוו וממשיכים לחוות במסגרת חיי הנישואים. תמיד עבדו יחד, פרויקטים שונים בהם הוא משחק ומפיק, והיא כותבת ומביימת. אבל בפעם ראשונה היא עושה צעד קדימה לבמה, והוא צעד אחורה אל המקלדת ויחד יצרו מפגש אינטימי של כנות, רגש ובעיקר לב פועם של זוג המהרהר במרירות מתוקה על זוגיות.


יום שלישי 20/5/14 בשעה  20:30 לא החיים שלך | טל שפיקאיה היא זרה בכל מקום שבו היא חיה. אימא שלה ישראלית ואביה נפאלי. בישראל היא "אסייתית" ובהודו היא "לבנה". לפני חמש שנים, כשהייתה הום-סקולרית בגואה, חיפשה קאיה דרך להתחבר אל סביבתה, להרגיש שייכת, ומצאה את מועדון האגרוף בכפר הדייגים הסמוך, צ'אפורה. במועדון פגשה קאיה הינדית מקומית שגרה בסמוך, ובין השתיים נרקם קשר מיוחד. עם השנים, עזבה קאיה את הודו ושבה לישראל, משאירה כמעט הכל מאחור. היום, כשהיא בת 18, שבה עם אמה, במאית הסרט, להודו, להיפרד מגואה לתמיד. מסען של השתיים מעלה שאלות של זהות, שייכות ובחירות בחיים. תיעודי 66 דקות, עברית, אנגלית, תרגום לעברית ולאנגלית. מפיק: גידי אביבי

לאחר ההקרנה שיחה עם הבמאית, טל שפי. כרטיס: 30 ש"ח
יום רביעי  21/5/14 בשעה  20:30 משוחררת? כל מה שהילדים שלכם יודעים על פורנוגרפיה ואתם לא מעיזים לשאול | רן גבריאלי

כחמישים שנה אחרי פריצת התנועה לשחרור האישה, גם במעוזים המודרנים ביותר, זו עדיין חברה פטריאכלית  בעלת מאפיינים של חיפצון נשים, סלחנות כלפי האנס והאשמת הקורבן, המעודדת אלימות מינית כלפי נשים על ידי גברים, שבה התפיסה של הנשיות החדשה היא למיניות מוחצנת וליכולת לעשות  מין ללא רגש, עם אחוזי זנות גבוהים , כאשר גיל הכניסה לזנות הולך ויורד, חברה שכבר בגיל 10 רב הסיכויים שלהם להיחשף לפורנוגרפיה , כמעט בכל תיכון יש לפחות ילדה אחת שנתנה אמון באדם הלא נכון ומצאה את העירום שלה נסחר ב- whats up ומופץ באינטרנט,  חברה שבה בני 13-14 קוראים לאונס קבוצתי, מין בהסכמה.

רן גבריאלי , פעיל במאבק בזנות ובסחר בנשים, וכיום מלמד נערים ונערות בכל רחבי הארץ את כל מה שלא סיפרו להם ההורים או המורים. שיחה על מין ופורנוגרפיה , אחריות נשית , גברית  והורית ולמה מתכוונים כשאומרים חינוך מיני.


יום רביעי  28/5/14 בשעה  20:30 שיחה ומוזיקה | גיטלה Teeth & Bones


"הרגע בו הקול שלה נוחת לראשונה באוזניים הוא בלתי נשכח. שיר מושלם של נשמה צעירה עם עיניים קרועות לעולם,ויש בו הוד, ישירות וצלילות גם של נשמה עתיקה. מופלא!" (שרון מולדאבי)

" הדבר הראשון שבלט לי בשיר זו השירה המעולה שמזכירה לי מלא דברים שאני אוהב כמו ג'וני מיטשל וביורק.אהבתי גם את הפשטות של העיבוד החליל ניחוחות של שדות ירוקים ומרחבים פתוחים והשירה הכל כך מרגשת" (עופר מאירי)

היא בת 25. היא עומדת להוציא בקרוב את אלבום הבכורה שלה, עליו היא עובדת בשנתיים האחרונות. האלבום יכלול בתוכו שירי פולק מקוריים באנגלית שאותם הלחינה וכתבה בעצמה. בחודש שעבר זכתה במקום ראשון בתחרות זמרים-יוצרים, שהתנהלה במכללה של תעשיית המוזיקה BPM , בה שפטו המרצים קורין אלאל, עופר מאירי, שרון מולדאבי וגיא בן צבי.

תתארח בבית מיכל לשירה ולשיחה. כרטיס: 40 ש"ח שואלת: דפנה מנוריום רביעי  11/6/14 בשעה 20:30 שירה בעידן הדיגיטלי | אלכס בן ארי


העולם המקוון מתפקע מרוב טקסטים. מדי יום הוא מייצר יותר טקסט משאי-פעם נוכל לקרוא בכל ימי חיינו. יתרה מזאת, כל השפע הזה גם נגיש להורדה, לשכפול ולהפצה בכמה לחיצות עכבר. מה מקומה של השירה בעולם כזה? האם היא יכולה להמשיך בדרכה כמימים ימימה או שמא המציאות המשתנה תובעת גם ממנה אופני אמירה חדשים? המפגש יציג כמה מהתגובות היותר מקוריות ונועזות מן העשורים האחרונים לאתגר הזה, כגון כתיבה לא-מקורית (uncreative writing), כתיבה קונספטואלית וכתיבה אוטומטית. דרך עיון בכמה מן היצירות המעניינות ביותר בשירה החדשה הזו נבחן את הגישות וטכניקות הכתיבה החדשות שהתפתחו באקלים התרבותי החדש הזה.


יום שישי  13/6/14 בין השעות  09:00-14:00  שוק קח-תן ספרים | שבוע הספר

 מביאים לבית מיכל ספרים שמעוניינים להיפרד מהם, השוק מתקיים בחצר.כל מי שרוצה יבוא, יפשפש, ידפדף, יעלעל , יקרא,  וייקח את המוצא חן בעיניו, ללא תשלום. ההזמנה לקחת ספרים אינה מותנית בתרומת ספרים. הכניסה חופשית

 יום שישי יום שישי  13/6/14 בשעה 12:00-13:30 מדרש שירה | אלכס בן ארי

בית מדרש לשירה עברית. שורה של מפגשים מעשיים הכוללים קריאה מדוקדקת וניתוח שיר עם המשורר אלכס בן ארי אחת לחודש בימי שישי בין השעות 12:00-13:30

עלות: 10 ₪ למפגש


יום שלישי 17/6/14 בשעה  20:30 מה קרה לנוריקו סאן  | דבורית שרגל (הוקדם )


אלה קרי הילדה מלפלנד, נוריקו סאן הילדה מיפן, סיאה הילדה מאפריקה, דירק הילד מהולנד, ספרי הצילומים בשחור לבן של הצלמת היהודייה שבדית אנה ריבקין-בריק, שהתפרסמו לראשונה בתחילת שנות ה-50, היו ספרי הילדות האהובים על דבורית שרגל. כמו רבים, גם היא  שמרה את העותקים הישנים של הספרים שתרגמה ועיבדה לאה גולדברג, ולפני כשלוש שנים החליטה לצאת למסע בעקבות גיבורות ילדותה הקטנות, אלה קרי ונוריקו סאן. המסע הזה מתועד בסרט הדוקומנטרי "איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו סאן?"מפגש עם יוצרת הסרט דבורית שרגל , עיתונאית בעבר (חדשות) ובלוגרית בהווה (velvet underground )   על המסע המופלא שלה, על בדיקת המרחב בין העבר להווה הממשיים, וגם על הניו המסע הפרטי והציבורי מהניו ג'ורנליזם ועד עידן הווב.


יום שלישי 1/7/14 בשעה  20:30  מסיבת סיום |  החצר האחוריתשני בני אברהם, האביונים , אחד משלנו וקורח הטייקון - כולם מככבים בפרויקט המשותף ' החצר האחורית' שמביט ישר בעיניים למקומות שאנחנו מעדיפים להדחיק. 'החצר האחורית' הוא אלבום לא רגיל - לא בשיטת העבודה עליו, לא בשיווקו, לא בהרכב של הלהקה, לא בתכנים, לא בסגנון. הפרויקט החל ב-2011 כמפגש חברתי ומוזיקלי של כתיבה משותפת והוחלט להוציאו כאלבום אינדי במימון המונים. את סיום השנה ששאלה "מה נשתנה" ונגעה באספקטים שונים של המושג 'חדש', בית מיכל חוגג בחצר האחורית, עם שירי מחאה טריים ומשוייפים שכתב יענקל'ה רוטבליט ושהלחינו תומר יוסף, איתמר ציגלר וגדי רונן. רון בונקר, יצטרף אליהם עם עוד גיטרה.
כרטיס: 80 ₪  כרטיס עמידה : 50 ש"ח

תנ"ך עכשיו ספר שמואל

סדרת מפגשי לימוד העוסקים בספר שמואל עם נגיעה בתיאולוגיה, היסטוריה, פוליטיקה וספרות.


יום שני 30/6/14 בשעה  20:00

פרופ' שרה יפת איך ספרו בישראל את תולדות דוד

המפגש האחרון במסגרת הסדרה "תנך עכשיו - ספר שמואל" סדרת מפגשי לימוד העוסקים בספר שמואל עם נגיעה בתיאולוגיה, היסטוריה, פוליטיקה וספרות, בו תתארח פרופסור שרה יפת. פרופסור יפת, אמריטוס באוניברסיטה העברית בירושלים, שתרומתה מתבטאת במחקר ההיסטוריוגרפיה המקראית של ראשית ימי הבית השני ובמיוחד בחקר ספר דברי הימים ובחקר פרשנות המקרא היהודית בימי הביניים, כלת פרס ישראל בחקר המקרא לשנת 2004.

בשיתוף עם קהילת פסיפס וקהילת ברמן .

כרטיס: 25 ש"ח

(כל הכרטיסים הוזמנו, כדאי לאשר הגעה, ניתן להירשם להמתנה למקרה של ביטולים)

הרצאות קודמות בסדרה:

29.10 יום שלישי  הרב יואל בן נון מהזקנים לנביאים: תפילת חנה

24.12 יום שלישי מאיר שלו הטרגדיה של שאול המלך

28.1.14 יום שלישי פרופ' יאיר זקוביץ' ראשיתו של דויד

6.3 יום חמישי פרופ' אוריאל סימון שאול ויהונתן: שתי דרכי מנהיגות

7.4 יום שני ד"ר לאה מזור מיכל ואביגייל נשות דויד

מספר המקומות מוגבל , ההרשמה מראש.

השתתפות: בין 10-30 ש"ח