דף הבית אירועים ארועים 16         תמונות ממפגשים קודמים בבית מיכל : 

  חיים גורי ז"ל

 
דורי בן זאב

 דויד גרוסמן 

שם טוב לוי

 

אתגר קרת

 אגי משעול   

 

יונתן בלומנפלד / פואטרי סלאם  

  עמוס עוז

אהרון שבתאי


 יעל הורביץ 

 הדס עפרת

 איתי טיראן 

 

מעיין דוארי 

   רותם בר אור - איינג'לסי 


חביבה פדיה


פדרו גראס עמית אולמן 

         

בועז כהן

 

ניסים קלדרון

דן תורן

 אלדד ציטרין  

           מיקה קרני

נועה ידלין 


יוסי צברי פואטרי סלאם קבוצת התיאטרון של רות קנר בעבודה של נעמי יואלי 


גולאסה 


נעמי יואלי גְּדֵרוֹת 

2018-19 אירועי אוקטובר- פברואר


גלריה 10 מציגה : קו גבול

מור גל| מיכל אדלר| סוהא תרתיר | איראדה ג'ומעה |סימה לנדא | אופירה שפיץ

הגדר נועדה להקשות על מעבר בני אדם ובעלי חיים ולתחום ולסמן את הגבול בין המרחבים הנפרדים. באפשרותה לחצוץ בין שני עולמות ולהסתיר את האחד מפני השני, אך גם להוות חומת מגן השומרת על הנמצא בתחומה.

המרחב הגלובלי, כזירה מרחבית ותרבותית אוניברסלית, הוא מרחב המאפשר ניידות, חופש התנהלות, חופש למידה וידע והרחבת החוויה האנושית האישית. אולם מאז ימי בראשית, גדרות ומחסומים ממשיים ווירטואליים, המתמקדים בהגדרות ובגדרות- מצמצמים ומגבילים את המרחב.

עבודות האמנות בתערוכה מתייחסות למרחב תָחום פיזית או מטאפורית, ונותנות פרשנות וביטוי למתח שבין בריאה, התחדשות, רעננות , צמיחה, דינמיקה וניידות לבין הגבלה , צמצום, הפחתה, התאיינות וסופניות.

אוצרת : כרמית בלומנזון


מור גל, ללא שם 4, 2018, מונוטייפ, אופנבייט, הדפס בלט, 54 על 104.jp


פתיחה: יום רביעי 17/10/18  בשעה 20:30

19:00 קבלת פנים

19:30 מפגש עם האמנים המשתתפים

20:30  קו גבול I הדס עפרת


אמנות על קו התפר בין מערב ירושלים ומזרחה יכולה ללמד אותנו דבר-מה על איך אנחנו והם, ישראלים ופלשתינים, חושבים ופועלים. חתן פרס ישראל לאמנויות הבמה לשנת 2016- האמן הדס עפרת, יציג שתי גישות נבדלות למרחב העירוני מצדם של מוסדות תרבות ואמנות, אוצרים ואמנים, כפי שבאו לידי ביטוי בביאנלה של קלנדיה שמתקיימת במזרח העיר ובפרויקטים אמנותיים ישראליים, שחומה וגבול היסטורי ותרבותי במרכזם

ההרשמה מראש, הכניסה חופשית


יום רביעי  24/10/18 בשעה 20:30 אני, אחרים I שמעון אדף

  

אחרי אחד עשר ספרי שירה ופרוזה, שמעון אדף מפרסם ספר מסות ראשון שבו הוא מתבונן כמו מהצד על הספרות הישראלית, מקדים ניתוח על רידוד פוליטיקת הזהויות העכשווי לדיון בכותבים ישראלים ויצירתם כמו אהרון אפלפלד ולאה גולדברג, יעקב שבתאי ואבות ישורון, חדווה הרכבי ויואל הופמן, רות אלמוג ויאיר גרבוז. שיחה עם רינה ז'אן ברוך,עורכת 'אודות'- כתב עת למסות וביקורת ספרות, על יצירה , ספרות וזהות.


יום רביעי  31/10/18 בשעה 20:30 מזרח ירושלים / מערב ירושלים I  דיויד ברוזה

 

בינואר 2013 הגיע דויד ברוזה לאולפן הקלטות פלסטיני במזרח ירושלים יחד עם מוזיקאים ישראלים, פלסטינים ואמריקאיים, ביניהם סטיב ארל, מירה עווד ומוחמד מוגרבי, במטרה לממש חלום ישן ולחבר בין פלסטינים וישראלים באמצעות מוזיקה.

הסרט מתעד שמונה ימים ולילות של יצירה מוזיקלית משותפת, שיחות ומפגשים שנערכו בעיר העתיקה ובשכונת שועפט במקביל לעבודה על האלבום East Jerusalem / West Jerusalem. 

ישראל 80 דקות , מפיק גידי אביבי.

לאחר הקרנת הסרט, שיחה עם דיויד ברוזה. 


יום רביעי  7/11/18 בשעה 20:30 בשעה 20:30   ישורון: 6 פרקי אבות I עמיחי חסון


עבור רבים, הוא היה המשורר הישראלי הגדול מכולם, אלא שאת מרבית חייו הוא העביר מנודה ומוחרם, כמשורר רדיקלי ומבודד ששובר את השפה ומתפרע עם עברית, יידיש וערבית.אבות ישורון שבר לעצמו את הבית ונולד מחדש בתל אביב כמשורר, אך המשיך לשאת את נטל האשמה עד סוף ימיו.

הסרט נע בין תחנות חייו הביוגרפיות והפואטיות, דרך עיניה של בתו, המתרגמת והעורכת הלית ישורון, אליה מצטרפים חברים, מבקרים, חוקרים ופרשנים ובעזרתם של חומרי ארכיון נדירים, משרטטים דיוקן של אדם שובר שתיקה, מהפכן בודד שכתב את מאורעות הזמן בלשון מרוסקת, מהולה ביידיש וערבית, ונע במסע מתמיד בין נידוי להכרה.

לאחר ההקרנה שיחה עם במאי הסרט עמיחי חסון
יום רביעי  14/11/18 בשעה 20:30 השמיים שבתוכי הרב דניאל אפשטיין


יומנה המרתק של אתי הילסום שנכתב בין השנים  1941-43, מספק עדות מופלאה בעוצמתה על התעוררות רגשית, אינטלקטואלית ודתית של אישה צעירה יוצאת דופן, נוכח האיום הנורא ביותר שידעה האנושות על עצם קיומה.

דניאל אפשטיין, רב ופילוסוף, מרצה במכון מתן על ההגות בת-זמננו, תרגם את עמנואל לוינס לעברית.יום רביעי  21/11/18 בשעה 20:30 דבש שחור- שירת חייו של אברהם סוצקובר I אורי ברבש


שמונה שנים לאחר מותו, אורי ברבש, במאי הסרט, יאיר קדר (העברים), המפיק, והדס קלדרון, תסריטאית שותפה ונכדתו של אברהם סוצקבר, יצאו למסע של שלוש שנים כדי לספר את סיפורו של גדול משוררי היידיש בעת החדשה, שעלה לישראל ב-1947 וכתב בה ביידיש מופלאה וחיונית בעוד קהל קוראיו הולך ומתמעט, אל הלווייתו של המשורר - הלווייתה של שפה שלמה, הגיעו רק כמה עשרות אנשים. ישראל 2018 | 76 דקות | עברית, אנגלית, יידיש ,

בתום ההקרנה, שיחה עם במאי הסרט, אורי ברבש.יום רביעי  28/11/18 בשעה 20:30  דאבל סטנדארט I אלי מגן ועדי רנרטשני המוזיקאים חוברים יחד למופע משותף חדש, בו הם פורשים את עולמם המוזיקלי ומוצאים את החיבור והמכנה המשותף בין שירים ישראלים קלאסיים ומקוריים לבין מוזיקת ג'אז אינסטרומנטלית מהעולם.

שיחה ומוזיקה. שואלת, דפנה מנור


יום רביעי  12/12/18   בשעה 20:30 מַלְכִּיטַווָּס I יונתן לויhttps://www.haaretz.co.il/literature/poetry/.premium-1.2692456 

"מלכיטווס" הוא ספרו החדש והראשון של המשורר, המחזאי ועורך כתב העת האנתרופוסופי "אדם עולם" — יונתן לוי. מלכיטווס מופיע על אסדת הגז וממתין לנשימת אדם בשדה השירי, שלא הושקה זה זמן במים צוננים. בברק ובכישרון מגיח "מלכיטווס", שליט הרוח. בתיאטרליות מסוגננת להרשים, בדיוק וירטואוזי, בתנופה לשונית אדירה ובתנועה מוזיקלית חתרנית, הזזה תמיד לעומק, לחצוב אוצרות מסלעי היצירה. אך "אין מי שיענה./ הבולבול עצוב./ הזמיר מדבר לא לעניין".

"מלכיטווס" הוא ספרו הראשון של המשורר והמחזאי ( "סדאם חוסיין", "רפול והים" ו-"הנפילים")  מיוצרי תאטרון הפרינג' האיכותיים והמסקרנים כיום, יונתן לוי.  מטשטש, מתעתע ומלהטט בשפה העברית, שואב את השראתו, בין השאר מדמויות מיתיות, צולל אל נבכי נפשן, חוקר את מניעיהן ומנסה לפצח איזו אמת שברירית שמסתתרת מאחורי הפרסונה הציבורית. הטקסטים המשוכללים, המורכבים והמאתגרים שלו מערפלים את הגבול בין מציאות לבדיון, בין חיים לבמה, בין שירה לדרמה, בין עבר להווה. ב-2017 יזם את "פסטיבל שייח' אבריק לתרבות אזרחית", פסטיבל פתוח וללא תקציב ציבורי בטבעון, מתוך כוונה לבנות קשרים קהילתיים על בסיס משאלות ואינטרסים אמנותיים חופשיים. מפגש העוסק ביצירתו, בפואטיקה ובמרחבי ביניים. את השיחה תערוך נתלי פיינשטיין.


נתלי פינשטין היא שחקנית, קריינית, מתרגמת, דרמטורגית לעת מצוא, מרצה ומורה לתאטרון. בעלת תואר שני (MFA) בתאטרון מאוניברסיטת תל אביב. כשחקנית, הופיעה בארץ ובעולם בשלל הפקות, ביניהן הקברט עטור הפרסים "היי יפה" בבמויה של שיר גולדברג, "אין נופים אבודים" בבמויה של רות קנר, "המלך ליר" בבמויו של יוסי יזרעאלי, "חלום ליל קיץ" בבמויה של רנה ירושלמי, "שופרא" בבמוי אלון כהן ו-"זוהי הארץ" בבמוי אייל וייזר. כקריינית בחברת אייקאסט, הקליטה עשרות ספרים, ביניהם אלה של עמוס עוז, מרגרט אטווד, שטפן צווייג, כריסטופר מורלי, נל זינק, סביון ליברכט ועוד רבים וטובים ורבות וטובות. כמתרגמת, אחראית פינשטין לתרגום מגוון עצום של מחזות, תסריטים לקולנוע ולטלוויזיה ומאמרים, ביניהם התסריט ל-"אפס ביחסי אנוש" מאת ובבמוי טליה לביא, "הנשף" מאת ובבימוי טל גרניט ושרון מימון, המחזה "הכתובה" מאת אפרים קישון ו-"תכלית המחזאי" - מאמר אקדמי מאת מוטי לרנר.


יום רביעי  21/12/18 בשעה 20:30 אחרייך I רנא אבו פריחה

הסרט מתעד את סיפורה של המשפחה, ומלווה את האם שחלתה בסרטן השד, נפטרה, ולא מתאפשר לה להיקבר, כרצונה בעומר, היישוב בו התגוררה במשך כ-20 שנה, לאחר שעברה אליו מתל שבע, על מנת לאפשר למשפחתה חיים טובים יותר. ישראל 2017, 75 דקות.

זוכה פרס הבימוי בפסטיבל ירושלים 2017, זוכה פרס בימוי לסרט התיעודי הטוב ביותר, בפסטיבל היהודי בברלין 2018, לאחר ההקרנה שיחה עם הבמאית, רנא אבו פריחה .

 

יום רביעי  26/12/18   בשעה 20:30 טוסקה I אלה רונן


 

את האלבום הראשון שלה היא הוציאה בחו"ל באנגלית, תחת חסותו של לייבל אינדי משווייץ. היא השתתפה בפסטיבלים בינלאומיים, ב TheVoice שוויץ, ושירים מתוך האלבום הופיעו בפרסומות של ג׳יפ והוט. לאחרונה חזרה ארצה הקליטה את טוסקה- אלבומה השני - הפעם בעברית, ובאופן עצמאי. טוסקה (געגוע לדבר שאיננו קיים, ברוסית), הינו פרי חקירת הקו המחבר בין מולדת וילדוּת. שני עולמות שמייצרים כמיהה אין-סופית אבל ספק אם אי-פעם התקיימו כפי שדִּמְיַנּוּ אותם.

שיחה ומוזיקה .

שואלת, דפנה מנוריום רביעי  2/1/19   בשעה 20:30 קופים I עמית דרורי


יצירתו האחרונה של היוצר והבמאי עמית דרורי 'קופים 'בפסטיבל ישראל, בהפקת הזירה הבין-תחומית - הציבה על הבמה שלושה אנשים ותשעה קופים רובוטיים. כשהוא מדלג על קו התפר שבין אדם-טבע-מכונה, דרורי בורא בווירטואוזיות יצירתית נדירה, קהילה פסאודו-אנושית שהיא מיקרו קוסמוס שבמסגרתו מוצג מעגל חיים שלם.  מפגש עם היוצר, על המציאות המדומיינת שבה יצורי כלאיים רובוטיים מתארגנים כחברה, בשילוב קטעי וידאו של היצירה, וקוף רובוטי.

עמית דרורי, זכה להכרה ארצית ובינ״ל בעקבות שפה אמנותית ייחודית שיצר, המשלבת תיאטרון וטכנולוגיה. עבודותיו הוצגו במרכז הברביקן בלונדון, התיאטרון השוויצרי הנודע וידי לוזן, פסטיבל טייפה בטיוואן ופסטיבל נודרזון הידוע בצפון הולנד. כיום,  מנהל אמנותי ומנכ״ל תיאטרון הזירה הבין-תחומית בירושלים.


יום רביעי  9/1/19   בשעה 20:30 איך מסמנים אהבה I אלעד כהן ואיריס בן משה


כשהיה קטן, אמא של אל-עד אמרה לו, שלגדל אותו זה כמו לגדל שלושה ילדים. מאותו רגע הרגיש אשם על כך שהוא חירש, והתאמץ להיות כמו כולם. ההבנה שהוא שונה התעצמה אחרי מותה של אמו והתפרקות משפחתו. הוא הקים לעצמו משפחה חדשה, במרכזה הילד שהוליד בהורות משותפת עם יעלי, גם היא חירשת, ומסביבם חבריהם החירשים. בסרט, הוא מתעד בגוף ראשון את החיים שבנה לעצמו, מתוך רצון להציג בפני הצופים גרסה משלו למשפחה והורות. הסרט זכה בפרס הקהל בפסטיבל דוקאביב 2018.  ישראל 2017, 75 דקות. לאחר ההקרנה שיחה עם היוצר אל-עד כהן

 

יום רביעי  16/1/19  בשעה 20:30    I look after   נאווה פרנקלמאז סיום לימודיה בבי"ס לתיאטרון חזותי בירושלים, הפכה נאווה פרנקל לאחת הדמויות הפוריות והמרכזיות ביותר בסצינה הישראלית הניסיונית. היא יוצרת, בשפה ייחודית, עבודה פואטית המשלבת משחק מילים מורכב, מבנים כוראוגרפיים דמויי משחק וכלי אסתטיקה המתנדנדים באלגנטיות בין הקדוש לבין הארצי.

I Look After   הוא מופע יחיד שלה בהפקת הזירה הבין-תחומית, בו היא מתנדנדת בין אפשרויות שונות של קיום: אדם, חי, צומח ודומם, בין אפשרויות של מה שהוא "כאן" ומה שהוא "שם" ובין מה שהיה, למה שיש עכשיו. הנוסטלגיה היא כלי יצירתי ויצרני, תנודה בין מה שהיה, מה שיש, ומה שיכול להיות. נאווה פרנקל בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ופילוסופיה. לצד עבודתה האמנותית, מלמדת באוניברסיטאות ובתי ספר שונים למחול ותיאטרון ברחבי הארץ.  לאחר המופע, שיחה.

 

יום רביעי  23/1/19   בשעה 20:30 בין אדם לחיה בשירת הייקו I דרור בורשטיין ואיתן בולוקין


הגדר העבה ביותר, שלכאורה אי אפשר לחצותה, היא הגדר הביולוגית בין המין האנושי ובעלי חיים אחרים. רובנו תופסים את עצמנו כיצורים נפרדים לגמרי מעולם החי. שירת הייקו נכתבה על מאות רבות של בעלי חיים - מחרקים ודו-חיים ועד ציפורים ויונקים. הגישה הבסיסית של שירה זו, שמקורה בזן בודהיזם ואולי בחמלה שקודמת לכל אסכולה, היא שאין להבחין באופן נחרץ כל כך בין אדם לחיה.  שיחה שמנסה לברר את העמדה הלא-מפרידה שביסוד השירים האלה ולהדגימה בשירים. משתתפים, דרור בורשטיין והמשורר והמתרגם ד"ר איתן בולוקן.יום רביעי  30/1/19   בשעה 20:30 את מקודשת לי , הרי I עלמה


עלמה קלברמן, מוזיקאית יוצרת, כותבת ומלחינה בתחילת דרכה. "קידוש נשמות" הוא הסינגל השלישי מתוך אלבום הבכורה שלה . שיחה ומוזיקה.


יום רביעי  6/2/19   בשעה 20:30 משפחה בטראנס I אופיר טריינין


 

חייהם של בני הזוג מנהריה וארבעת ילדיהם משתנים בזמן שעמית מתחיל את המסע המפרך לשינוי המגדר שלו, ורעייתו מקבלת החלטה להמשיך את חייהם כזוג נשוי וכמשפחה מאוחדת. זוכה פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר, פסטיבל דוקאביב 2018.  "סרט זה משרטט בעדינות סיפור של זהויות שפוגשות זו את זו ואת עצמן מחדש ומשתנות לנגד עינינו. זהו סרט שמגיע בעיתוי נכון ומזכיר לנו את יכולתו של הקולנוע התיעודי לרענן את הדרך שבה אנו חווים את העולם ואת כוחו להציב סימני שאלה אל מול תפישות עולם מעוותות" לאחר ההקרנה מפגש עם במאי הסרט, אופיר טריינין.

 

יום רביעי  13/2/19 בשעה 20:30  מהלכת בדרכה I מלכה פיוטרקובסקי


מלכה פּיוּטֶרקובסקי, מלמדת, פוסקת הלכה, מהפעילות הבולטות של הפמיניזם הדתי בישראל. ממובילות תהליך לימוד התורה של נשים, ממייסדי "פורום תקנה", וחברת ועדת "סל התרופות". מחברת הספר "מהלכת בדרכה: אתגרי החיים במבט הלכתי-ערכי" . שיחה עם ד"ר יעל שנקר, חוקרת של ספרות ותרבות של קהילות דתיות בישראל, מהמחלקה לקולנוע במכללת ספיר. שיחה ולימוד על מגדר, הדרה,  אקטיביזם ואתגרים, בעולם ההלכה

  

יום רביעי  27/2/19 בשעה 20:30 שירת הרחוב I חגי מרוםסיור וירטואלי של מחאה ואהבה, הומור ופוליטיקה על קירות העיר הלבנה עם חגי מרום, מחבר הספר

'מחתרת הגרפיטי של תל אביב'.

 

סדנאות :

"For there is nothing good or bad, but thinking makes it so"

(act 2, scene 2)

   

להבין או לא להבין - מדרש שייקספירי I שי שבתאי

בית מדרש לשפה הדרמטית , עשרה מפגשים מעשיים הכוללים קריאה מדוקדקת וניתוח המחזה השייקספירי - המלט . שי שבתאי, מחזאי, דרמטורג, מרצה ובמאי, מייסד פרויקט המחזאים,  זוכה בפרס קיפוד הזהב למחזאי השנה בפרינג', 2015, – זוכה פסטיבל צו קריאה 8 בצוותא, מנחה סדנאות כתיבה ובמה באוניברסיטת תל אביב, מרצה באוניברסיטאות, מכללות ובתי ספר למשחק,  ייסד את פסטיבל small , בוגר תואר שני לתיאטרון, אוניברסיטת תל אביב

לפני כארבע מאות שנה העלה שייקספיר לראשונה את המחזה המלט על במת התיאטרון האליזבטני בלונדון, ומאז עסוקה בו תרבות המערב ללא הרף. מה יש בו, במחזה הזה, שמושך יוצרים ופרשנים רבים כל כך ומשאיר אותו רלוונטי לאורך הדורות?

לאורך עשרה מפגשים נחקור כיצד מצליח מחזה אחד לקפל ולהכיל בתוכו שאלות קיומיות, פילוסופיות, תרבותיות ואנושיות בסיסיות ;באמצעות נקודות מבט שונות - היסטורית, תרבותית, פסיכולוגית ומטא- תיאטרונית, נבחן את השאלות הגדולות שהמחזה מעלה לגבי אהבה, משפחה, שלטון, טירוף, אמנות, דיכאון, גורל, חיים ומוות ונגלה פנים נוספות של הטקסט המורכב הזה, ושל התרבות שלנו. המפגשים יכללו קריאה משותפת ומדוקדקת בטקסט, ודיון בקטעי פרשנות ובעיבודים מגוונים.

להבין או לא להבין - על אף כל שבילי הפרשנות שנסללו במהלך השנים, נשאר בהמלט יסוד חידתי ולא מפוענח, ואולי הוא הדבר שהופך אותו ליצירה גדולה באמת.

מנחה שי שבתאי מחזאי, דרמטורג, מרצה ובמאי, מייסד פרויקט המחזאים,  זוכה בפרס קיפוד הזהב למחזאי השנה בפרינג', 2015, זוכה פסטיבל צו קריאה 8 בצוותא, מנחה סדנאות כתיבה ובמה באוניברסיטת תל אביב,מרצה באוניברסיטאות, מכללות ובתי ספר למשחק,  ייסד את פסטיבל SMALL , בוגר תואר שני לתיאטרון, אוניברסיטת תל אביב.

ימי שני בין השעות  20:00-22:00 עשרה מפגשים , אחת לשבועיים ימי שני  בין השעות 20:00-22:00

מאוקטובר עד מרץ. שיעור ראשון, 5 בנובמברעד עצם היום הזה- מדרש פמינסטי בספרות הכלולות I ד"ר ניצה קרן


קריאה פמיניסטית, אישית וחווייתית ביצירה הספרותית העברית בת-ימינו תוך ניסיון להבין את פשר הקסם האפל שמשרה עלינו ריטואל הכלולות.  התייחסות להיבטים פגאניים המהדהדים ברקע הטקסט הנכתב כאן ועכשיו, בהעלותם הד לפולחן אימים קדום מן הימים שבהם הוקרבו נערות בתולות לאלים, מול הנרטיב של התרבות המערבית המציב את בני הזוג הנבחר במרכבה קלה במסלול העולה אל העושר ואושר, ומבטל כל אפשרות לסיפור אחר. בסיפורה "הדף החלק" - איזק דינסן מצביעה על סיפור חלופי, אשר ישמש כנקודת מוצא לקריאה ביצירותיהם של ש"י עגנון, רות אלמוג, עמליה כהנא-כרמון, עמוס עוז, מיכל גוברין, רונית מטלון, נורית זרחי, צרויה שלו, מירי ורון, דורית רביניאן, שמעון אדף, שהם סמיט, אשר יוצגו על רקע עולם המיתוס והאגדה ויונהרו ברוח פרשנותם של הוגים עכשוויים.

עשרה מפגשים בני שעה ושלושים כל אחד. מנחה: ד"ר ניצה קרן, חוקרת ספרות ותרבות

בימי שלישי בין השעות  10:00-12:00 אחת לשבועיים .

שיעור ראשון  בשישי בנובמבר


סדנת פרוזה I נעה ידלין

 "סדנה במובנה הקלאסי ביותר של המילה: מקום שכותבים בו, מקום שעובדים בו. בין השאלות שנעסוק בהן: איך הופכים את הדגדוג המרגיז באצבעות, את המשיכה למקלדת, לטקסט בעל ערך ספרותי של ממש, איך משלבים בין תיעוד לדמיון, בין זיכרון לבדיה, איך בוחרים נקודת מבט, מה הופך סיפור קטן לדרמה גדולה,האם יש סיפור גם בלי דרמה? איך גומרים סיפור? איך בונים התחלה? בסדנה ננסה להשיב על כל השאלות האלה ועל עוד רבות אחרות, בדרך היחידה שאני מכירה: לכתוב. התרגילים בסדנה נועדו, בין השאר,  להזכיר לכותבים בה את הדבר החשוב ביותר: שעם כל הכבוד לייסורי שחפת לאור העששית, כתיבה היא גם תענוג מאוד גדול"

 

נעה ידלין היא סופרת ומרצה לכתיבה יוצרת, כלת פרס ספיר לספרות לשנת 2013. ספריה: "שטוקהולם" )כנרת זמורה-ביתן 2016" ,)בעלת הבית" )כנרת זמורה-ביתן, 2013" ,)חיי מדף" )כנרת זמורה-ביתן, 2010 ) ו"שאלות קשות לאללה – אתם שואלים, אלוהים משיב" )חרגול/עם עובד, 2005 .)סיפורים פרי עטה התפרסמו בכתבי עת ובאנתולוגיות ואף תורגמו לשפות זרות.

 אחת לשבועיים, בימי שני בשעה 20:00. מאוקטובר עד יוני.  מפגש ראשון ב-15 באוקטובר.

 

קרוא וכתוב I אורין מוריס

בימי שלישי, מפגשים של קבוצת כתיבה בהם דנים הן בטקסטים מספרות העולם והן בטקסטים של באי הסדנה. המפגש על פי רוב יתחיל בסוגיה פואטית, שיחת חתך קצרה על מה קרא ומה כתב כל אחד מן המשתתפים , ואז קריאה בטקסטים, סבב הערות  וסיכום של המנחה והכותבים.

מנחה, אורין מוריס, מחבר הספר 'לרגל עבור מקום אחר' ומבקר ספרות  (אתר 'וואלה! ',״מקור ראשון״, עיתון ״הארץ״ , מגזין הספרות המקוון ״הפתיליה״ ובאנגלית מגזין ״טאבלט״)
קבוצה עם גרעין קבוע , אפשר להצטרף, התשלום חודשי. (גם להצטרף לשיעור ניסיון), לפרטים נוספים אפשר לפנות ישירות לאורין מוריס טלפון 052-3210992 או למייל orianmo76@gmail.comימי שישי ושלישי צ'י קונג I אסף טנא

תרגול ולמידה של דרכים חדשות להניע את הגוף והנפש, חיזוק הקשר בין התנועה לנשימה והרחבת גבולות הגוף. מנחה: אסף טנא.

התרגול מתקיים בימי שישי בין השעות 09:00-10:00  ובימי שלישי בין השעות 20:00-21:00

השתתפות חד פעמית: 50₪  כרטיסייה לשמונה מפגשים: 360


ימי שלישי  1/1/19, 8/1/19, 15/1/19 בשעה 20:00 המסת גבול I אסף טנא ודינה אור

סדרת הרצאות חוויתית ששמה למטרה, להמיס את גבולות המרחב שבין ה'אני' לעולם מסביב ולהסיר את הגדר המפרידה בין העצמי הפרטי לאדם האוניברסלי, באמצעות עקרונות המפתח של תפיסת הטאו ותובנה מעמיקה הנעזרת במדיטציה והרהור פנימי.

 השתתפות :60 ש"ח

 להרשמה: betmichal.office@gmail.com

עונות קודמות                  

קֶרֶב לֵב

2017-18 בבית מיכל


בכל שנה חוט תמטי ששוזר את כל האירועים ומעניק להם עוד רובד של משמעות. השנה הנושא המרכזי של כל האירועים השנה הוא ​קרב לב והמפגשים מתייחסים לשיח רגשי, בכי ​כקטרזיס​, בידע האנושי המשותף, commen sence, בכח המשותף, בכח החושי, רציונליות מול האינטואיציה,​ בפתיחות מול שמרנות, בפגיעות מול ציניות, אינטימיות ולב.

חלק ראשון 

נובמבר 17 -פברואר 18

גלריה 10  בבית מיכל: רשומות | מיכל אורגיל ושיראל ספראיום רביעי 17/11/1 בשעה 20:30 מקווה שאני בפריים | נטעלי בראון


מיכל בת-אדם היא במאית הקולנוע הראשונה והיחידה בישראל היוצרת בעקביות סרטים החל משנות השבעים ועד היום. הסרט הוא פורטרט רגשי ואסוציאטיבי של קולנוענית שהקדימה את זמנה, שחקנית יפהפייה ומצליחה שתבעה את זכותה לעבור לצד השני של המצלמה וספגה בשל כך ביקורות אכזריות. "בראון, בריחוף מעודן בין טראומות ילדות, תשוקה, זוגיות, אמהות, הוויה נשית, זרות, נאמנות, התקבלות ודחייה, חמלה וזקנה, הופכת את הדיון בשאלה אם בת אדם היא במאית 'טובה' או 'גרועה' ללא רלוונטי ולא מעניין. היא מדברת לא רק בשם בת אדם, אלא בשם בנות האדם היוצרות כולן, כאשר היא מראה את החומרים שמהם נובעת יצירה, את האישיות המסוימת הנדרשת כדי לעמוד בה לאורך שנים ואת הקשיים הייחודיים שבהם נתקלת, גם היום, עדיין, אישה יוצרת". )שני ליטמן, "הארץ"

לאחר ההקרנה שיחה עם נטעלי בראון, במאית והמנהלת האמנותית של הפסטיבל לסרטי נשים ברחובות, זכרו לברכה.


יום רביעי 17/11/8 בשעה 20:30 רגש לאומי באמנות | מרב ירושלמיהרגש הלאומי, אותו רגש שהניע את משפחותינו להגיע לכאן, שמחבר אותנו לאחרות/ים שסביבנו, הוא רגש מלא עוצמה. בשנים האחרונות חזרו אמניות ואמנים לטפל בו אחרי שנים של הימנעות. מפגש המתבונן באמנות הלאומית נכון להיום, במה שהיא מציעה לנו כאזרחיות וכאזרחים ובאופן שבו מטפלת האמנות ברגש הזה כאן ובמקומות אחרים בעבר ובהווה. כולל מפגש עם העבודות של ג'רמי דלר האנגלי, ג'ואנה ושקונסלוש הפורטוגזית, גל ויינשטיין, אילנה סלמה אורתר ותמיר צדוק מישראל. מי שירצה יוכל להמשיך בשיחה בביקור משותף בתערוכתו החדשה של תמיר צדוק במוזאון תל אביב, העוסקת בלאומיות וברגש שהיא מעוררת.

הביקור במוזאון יתקיים ביום שישי, 17 בנובמבר, בשעה 00:10. מרב ירושלמי היא חוקרת אמנות עכשווית באוניברסיטת בן גוריון. היא מלמדת, מדריכה קבוצות וכותבת על המקומות שבהם אמנות עכשווית פוגשת אותנו כיחידים וכקהילות.


יום רביעי 17/11/15 בשעה 20:30 פגישות ופרידות | יהודית תמירהזמרת והיוצרת יהודית תמיר הוציאה עד היום שני אלבומי סולו, שיתפה פעולה באלבומים ובהופעות עם יהודה פוליקר, אהוד בנאי, שפי ישי וגליקרייה. בימים אלה היא חוזרת לבמה. מפגש של שיחה ומוזיקה. גיטרה, דרבוקה ושירה: ירון זוזוט.יום רביעי 17/11/22 בשעה 30:20 צ'סלב מילוש | הרב דניאל אפשטיין "עכשיו אני חסר בית. זהו עונש הוגן. אבל אולי נולדתי כדי שאהיה לפה ל'אסירי העולם'?" אלה המילים שבהן מסיים צ'סלב מילוש, המשורר הפולני הגולה, את ספרו "הרוח השבויה".

שירתו של מילוש וספרי הפרוזה שלו - רומנים, מסות וספרים אוטוביוגרפיים, נושאים כולם את חותם הגלות ואת השאיפה לחופש. האם אפשר להלל את העולם כשהוא נתון בידי משטרים עריצים? האם נגזר עלינו לבחור בין ייאוש לציניות? על פי המתרגם והפילוסוף הרב דניאל אפשטיין, זו השעה לשמוע את קולו הלירי והשפוי של מילוש.


יום רביעי 29/11/17 בשעה 20:30 חצי סוגריים | פדרו גראס (עמית אולמן)


הוא מוזיקאי, שחקן ומשורר, מחלוצי השירה המדוברת בישראל  (מחזמר הראפ הבלשי "העיר הזאת", עיבוד הספוקן-וורד של מקבת, "תיכון מגשימים") ובשנה האחרונה פדרו גראס, הוא עמית אולמן, ארז את הספוקן-וורד שלו בתוך אלבום מוזיקלי."הדיבור הגועש שלו מעוגן במחשבה מקורית, בהומור, ברצון עז לחתוך את הבולשיט, ואולי הכי חשוב: בלב שנמצא במקום הנכון".  (בן שלו, "הארץ").  שיחה ומוזיקה.


רביעי 6/12/17 בשעה 20:30 ילדי הצללים | נועה אהרוני

הסרט מציג סיפור שמעולם לא סופר, על סודם של בני דור שני לשואה אשר הסתירו במשך שנים התעללות פיזית ונפשית שחוו מצד הוריהם – ניצולי שואה וקורבנות בעצמם. הגיבורים בסרט פותחים את סגור לבם, ולראשונה מתמודדים באומץ עם הצללים מעברם. הסרט זוכה פרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר, פרס פורום היוצרים הדוקומנטריים 2017. השתתף בפסטיבל IDFA באמסטרדם

בסוף ההקרנה, שיחה עם במאית הסרט, נועה אהרוני.

יום רביעי 20/12/17 בשעה 20:30 הורות כמעשה ניסים | שי אור


"הפחד הוא שגורם לכל כך הרבה אבות ואמהות מופלאים שלא להקשיב לעצמם ולא להקשיב למה שילדם מבקש.הם מביטים למעלה והחוצה, במקום להביט למטה אל ילדם שפשוט נמצא שם בתוך החיים שלהם ופנימה, לתוכם,אל הידיעה האינטואיטיבית שלהם עצמם". שיחה עם שי אור, מנחה הורים ומחבר הספרים "הורות כמעשה ניסים" ו"בלי גבולות",על אמא-אבא-ילד, פחדים, אינטואיציה, קרבה ושיח רגשי .    


יום רביעי 27/12/17 בשעה 20:30 הקיר | מורן איפרגן


"הקיר" עוקב אחר תהליך "חורבן הבית" של  הבמאית דרך מערכות היחסים הטלפוניות שלה עם הנשים החשובות בחייה, ובו בזמן מתעד את המתרחש במקום שהוא הסמל הדתי והלאומי החזק בישראל, מקום אשר עולים אליו לרגל לחגוג ולבכות, ביום ובלילה, בימי חול וחג, ומביט בתהליכים הדתיים והלאומיים שעוברים על החברה הישראלית.

דיוקן כפול של מקום ושל אישה, מפגש בין סאונד לתמונה, בין האישי לציבורי, בין אלוהים להיעדרו. זכה בפרס הסרט הטוב ביותר ב"דוקאביב". אחרי ההקרנה שיחה עם במאית הסרט, מורן איפרגן.


יום רביעי 3/1/18 בשעה 20:30 בכל העולם אין די מקום לצרחה שלי | נעם פרתום


"היכולת של פרתום לאחוז בלב בשצף קצף של שירתה ההיפרבולית, העולה על גדותיה, הבלתי ניתנת לעצירה; היכולת שלה להצביע על עיקר החוויה האנושית, להפיח חיים בכמיהה ובמכאוב וביצר ההרס והעונג המניעים אדם וחווה מאז ומעולם, ולעשות זאת בכלים האינטר-טקסטואליים, הפוסט-דיגיטליים, אלקטרו-קוק-היפ-הופ-פורנו-סטרואידיים של דורה – היא יכולת ספרותית מן המעלה הראשונה". (ארז שווייצר, "הארץ").

נעם פרתום, משוררת, פרפורמרית, עיתונאית ואמנית spoken word, בוגרת מסלול הכתיבה באונ' ת"א, כיתת השירה של הליקון וביה"ס למוזיקה "רימון". עומדת מאחורי פרויקט השירה המצולמת ברשת, "פואטיוב". 

שירה ושיחה עם המשורר אלכס בן ארי.יום רביעי 10/1/18 בשעה 20:30 גלבי | איריס אליה כהן


שיחה עם איריס אליה כהן, משוררת וסופרת, זוכת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. ספריה: "מכתוב" (פרס שרת התרבות 2011, פרס ר"ג לספרות) "דושינקא" (מועמד לפרס ספיר, 2013), "שחרחורת", "שירה על הדרך", "גלבי" ו"פלא".


יום רביעי 17/1/18 בשעה 20:30 זיכוך הלב | זאב ארליך


אייקידו הוא אמנות יפנית, דרך חיים ואימון פיזי, שמלמד כיצד להתמודד בדרכי שלום עם עימותים וכיצד לסגל אורח חיים אשר עוזר להימנע מהם. זאב ארליך למד אייקידו בקיוטו שבע שנים, ומאז הוא מורה לאייקידו מוערך וידוע בישראל. הוא מאמן מבוגרים וילדים מגיל חמש, ביניהם ילדים עם קשיים מוטוריים, חברתיים, תקשורתיים ואחרים.

שיחה על דרכו של הלב והדרכים לזכך אותו בתרבות היפנית ועל השימוש בידע הזה לאמנות החיים בישראל.


יום רביעי 24/1/18 בשעה 20:30 Duende Y Compas | יהודה (שוקי) שוויקי


כשהיה בן 20 נסע לראשונה לספרד כדי ללמוד גיטרה מהמאסטרו פאסקואל דה לורקה בחרס דה לה פרונטרה. מאז מופיע בשירה ונגינה על במות שונות בארץ ובחו"ל, וכיום יהודה (שוקי) שוויקי הוא זמר הפלמנקו המוביל בארץ.פלמנקו ושיחה על מרחבים של רגש, קונפליקטים, תשוקה ולב פתוח.

אופיר עטר על הגיטרה וחגי לשם על הקחון .

יום רביעי 31/1/18 בשעה 20:30 האזרחית ג'יין ג'ייקובס (דוקאביב 2017) | מלי ברוך


הם התייחסו אליה כאל מי שמציעה תרופות סבתא כדי לפתור בעיה שמצריכה מנתח, אבל ג'יין ג'ייקובס ידעה משהו על החיים בעיר שאיש מעשרות הגברים מתכנני הערים ששלטו אז בשולחנות השרטוט ובבולדוזרים לא ידעו.היא שוטטה ברחובות וידעה שעיר היא יצור חי ונושם המורכב מאנשים, מרעש וממהומה, ואלה יוצרים אופי שאינו ניתן לתכנון ממבט על של אל, אלא רק ממבט אנושי בגובה העיניים והלב.

הקרנת סרטו של מאט טירנאוור, 92 דקות. כהקדמה, שיחה עם מלי ברוך, אוצרת, מתרגמת, עוסקת בפיתוח פרקטיקות של חדשנות עירונית, "עשיית מקום"(placemaking)  ובבניית מודלים של פעולה אמנותית תרבותית במרחב החיים האורבני.


יום רביעי 7/2/18 * בשעה 20:30 להיות אבא | יסמין קיני   המפגש עם המשוררת אורית גידלי נדחה ליוני.


אסנת טרבלסי הפיקה ויסמין קיני ביימה סדרה בת חמישה פרקים שטל פרידמן מוביל בפתיחות ובחינניות."להיות אבא" ממחישה בעצם היותה את האבהות החדשה: גבריות נשית לכאורה שמתחברת לרגשות, שמכילה, ש"מדברת על זה". הקרנה של הפרק השלישי מתוך הסדרה, העוסק באהבה של אבא. 

אחרי ההקרנה מפגש עם הבמאית והיוזמת של הסדרה, יסמין קיני.


יום רביעי 14/2/18 בשעה 20:30 עוד סיפור אחד ודי | ענת זלצר, תמי שם טוב, שלומית גרנות


"שכבה אחר שכבה יוצקת 'עוד סיפור אחד ודי' לא רק את היסודות העובדתיים המרתקים והמחכימים של ספרות הילדים העברית(ביאליק, קיפניס, גולדברג ורבים אחרים), ולא רק את הבחירות האמנותיות המעניינות שהיוצרים מפרטים בפנינו,אלא גם את החיוניות האוניברסלית שלה, את הקשר הבלתי פוסק שלה בין דור אחד לקודמו ולמשנהו.קשר מזין, מנחם, מחבק וגם תרפויטי". (עידו ישעיהו, "וואלה").

הקרנה של פרק מתוך הסדרה החדשה מבית היוצר של ענת זלצר ומודי בר און העוסק בחברות, ולאחריו שיחה עם יוצרת הסדרה ענת זלצר,סופרת הילדים תמי שם טוב ושלומית גרנות, מנהלת ספריית בית מיכל, על הקשר והקסם שבין ספרות-בדידות-הורות.


יום רביעי 21/2/18 בשעה 20:30 אחבק את הגוף הזה ואלין אותו לצדי | האחיות ג'משיד


האחיות עדן ושי-לי ג'משיד פועלות כהרכב מוזיקלי שבו עדן ג'משיד שרה ומנגנת בצ'לו ושי-לי ג'משיד שרה ומנגנת בגיטרה, בעיקר בלדות ובעיקר כאלו הנעות על הציר המשולש שבין פולק, אינדי ופופ. שיחה ומוזיקה.


ימי חמישי בין השעות 20:30-23:00 לב העיר | מקום לג'מג'ם

אחת לחודש, בימי חמישי, בית מיכל יפתח השנה את החלל העליון, הבמה וההגברה לנגנים, מוזיקאים ואנשים שאוהבים לשיר, אשר מוזמנים לקחת את כלי הנגינה שלהם ופשוט לבוא לנגן ביחד. המפגש הראשון יוקדש לעלי מוהר, יוצר בעל לב, שנפטר ב-30 בנובמבר 2006. בשיתוף צוות הג'אם החברתי. הכניסה חופשית

תאריכי לב העיר: 30/11, 28/12, 25/1, 22/2


קֶרֶב לֵב (חלק שני) 

 מרץ - יוני 2018

גלריה 10  בבית מיכל: מקֶרֶב לֵב

האמנים המשתתפים: מתן אורן, שירה חֹרש, אלינה ספשילוב, ערן ענבר, שושנה צ'חנובסקי

בתערוכה שלפנינו, בחרו האמנים לצלול לעולם הרגש במבט בהיר ופיכח, עם הומור פנימי ועם עניין ונכונות להתמודד עם מה שמסעיר וממלא אותנו, בני האדם, מאז ומעולם, ללא הבדל תרבות, תקופה, דת ומין. העבודות מעלות שאלות על זיכרון, התבוננות, שייכות, זהות והצפת רגשות. הן תומכות זו בזו ותורמות האחת לשנייה ומרחיבות את מנעד הרגשות תוך שהן משליכות האחת על האחרת, מעשירות ופותחות אפשרויות לקריאה אלטרנטיבית.

אוצרת : כרמית בלומנזון

פתיחה: יום רביעי 21/3/18 בשעה 20:30


יום רביעי 7/3/18 בשעה 20:30 לפני שהרגליים נוגעות בקרקע | דפני ליף


השנה היא 2011. במחאה על מצב הדיור, דפני ליף בת ה-25 עוברת לגור באוהל בשדרות רוטשילד בתל אביב.האקט האמנותי האישי הופך לתנועת מחאה ציבורית אדירה שמטלטלת את עולמה של דפני מהיסוד. תיעוד אינטימי של המחאה האישית שהפכה לציבורית, הרכבה מחודשת של זיכרון וסיפור של התבגרות. 78 דקות, ישראל, 2017. לאחר ההקרנה שיחה עם במאית הסרט, דפני ליף.


יום רביעי 14/3/18 בשעה 20:30 שנת השועל | רות עפרוני


"שנת השועל' של רות עפרוני מתחילה במפגש אקראי בפרדס שליד רחובות וממשיכה בנסיעה של כל המשפחה לבוסטון, שם הולך וגובר המתח בין ביות לפרא, בין חופש למשפחה. עפרוני כותבת על מאוויים כמוסים ועל פנטזיות פרועות,על האבסורד של רגעי היומיום ועל יופיים העז. היא חושפת את הלכלוך הסודי, המוכחש, שמצטבר בין הסדקים של מעטה הנורמליות המהוללת, ובמילותיה "הוא מתגלה לעינינו כמטמון מלא חיים, פראי ונפלא".

רות עפרוני, עורכת תוכניות טלוויזיה, מלמדת צילום, זהו ספרה הראשון. שיחה.


יום רביעי 21/3/18 בין השעות 18:00-22:00 סדר לפסח | שוק קח-תן ספרים

פעמיים בשנה, לקראת פסח ובשבוע הספר, בית מיכל מקיים שוק ספרים להחלפה: הזדמנות

לכל מי שחפץ לתת מספריו האהובים ולמצוא ספרים אחרים במקומם. בשבוע שלפני השוק כמו גם במהלכו

אפשר להביא לבית מיכל ספרים שמעוניינים להיפרד מהם.

השוק מתקיים בחצר וכל מי שרוצה בא, מפשפש, מדפדף, מעלעל, קורא ולוקח את המוצא חן בעיניו, ללא תשלום.

(ההזמנה לקחת ספרים אינה מותנית בתרומת ספרים).

הכניסה חופשית

במקביל לשוק בחצר, בתוך הבית תתקיים פתיחת תערוכה


יום רביעי 21/3/18 מקרב לב | פתיחת תערוכה בגלריה 10

20:30 הרגע הקדוש | שירה חֹרש

פרפורמנס בשיתוף הקהל

שירה חֹרש, אמנית רב תחומית, עוסקת בעולם המושגים והשפה ובודקת אותו מתוך נקודת מבט והמפגש של הפיסול

כקיבוע מצב נתון בנקודת זמן. הגישה שלה לוגית אבל החשיבה מופשטת.

עוסקת בקשר שבין כאוס והרמוניה וחוקרת את מערכת העצבים באמצעות חומרים פיסוליים.

21:00 שיח אמנים | בהשתתפות האמנים המציגים בתערוכה

מתן אורן, אלינה ספשילוב, ערן ענבר, שושנה צ'חנובסקי


יום רביעי 28/3/18 בשעה 20:30 כל יום קצת | יהלי סובול


היוצר, הסופר, המוזיקאי, סולן להקת מוניקה סקס - מתארח בבית מיכל לשיחה ומוזיקה.


פסח שמח מבית מיכל

-----------

כָּל אָדָם צָרִיך מִצְרַיִם

כָּל אָדָם צָרִיך שֶׁתִּהְיֶה לוֹ

אֵיזוֹ מִצְרַיִם,

לִהְיוֹת מֹשֶׁה עַצְמוֹ מִתּוֹכָהּ

בְּיָד חֲזָקָה,

אוֹ בַּחֲרִיקַת שִׁנַּיִם.

כָּל אָדָם צָרִיך אֵימָה וַחֲשֵׁכָה גְּדוֹלָה,

וְנֶחָמָה, וְהַבְטָחָה, וְהַצָּלָה,

שֶׁיֵּדַע לָשֵׂאת עֵינָיו אֶל הַשָּׁמַיִם.

כָּל אָדָם צָרִיך תְּפִלָּה

אַחַת,

שְׁתֵּהֵא שְׁגוּרָה אֶצְלוֹ עַל הַשְּׂפָתַיִם.

אָדָם צָרִיך פַּעַם אַחַת לְהִתְכּוֹפֵף -

כָּל אָדָם צָרִיך כָּתֵף.

כָּל אָדָם צָרִיך שֶׁתִּהְיֶה לוֹ

אֵיזוֹ מִצְרַיִם,

לִגְאֹל עַצְּמוֹ מִמֶּנָה מִבֵּית עֲבָדִים,

לָצֵאת בַּחֲצִי הַלַּיִל אֶל מִדְבַּר הַפְּחָדִים,

לִצְעֹד הַיְשֵׁר אֶל תּוֹך הַמַּיִם,

לִרְאוֹתָם נִפְתָּחִים מִפָּנָיו לַצְּדָדִים.

כָּל אָדָם צָרִיך כָּתֵף,

לָשֵׂאת עָלֶיהָ אֶת עַצְמוֹת יוֹסֵף,

כָּל אָדָם צָרִיך לְהִזְדַּקֵּףְ.

כָּל אָדָם צָרִיך שֶׁתִּהְיֶה לוֹ

אֵיזוֹ מִצְרַיִם.

וִירוּשָׁלַיִם,

וּמַסָּע אָרוֹך אֱחָד,

לִזְכֹּר אוֹתוֹ לָעַד

בְּכַפּוֹת הָרַגְלַיִם.

אמנון ריבק

חג שמח ומשחרר לכל באי הבית  :-)


יום רביעי 25/4/18 בשעה 20:30 הנשר הגדול | אורי רוזנווקס


יש הטוענים כי הרמב"ם, או בכינויו "הנשר הגדול", ודאי היה מופתע מאחוזת הקבר שנבנתה לו בטבריה וממראה המאמינים המשתטחים על קברו. אך כמו כל מיתוס, גם כשמדובר ברמב"ם, לכל אחד יש גרסה משלו; מימין ומשמאל, לאנשי האקדמיה ולרבנים, לחרדים, לדתיים הלאומיים או לחילונים.

הקרנת שני פרקים מתוך הסדרה שמתחקה אחר סיפור חייו, הגותו, כתביו המהפכניים ותפיסותיו החלוציות ומעוררות המחלוקת של מי שהפציע בשמי היהדות במאה ה-12  - ובודקת עד כמה נוכחות תפיסותיו בישראל ובעולם היהודי של ימינו. לאחר ההקרנה שיחה עם במאי ויוצר הסדרה,  אורי רוזנווקס


ימי שישי 25/5, 18/5, 11/5 בשעה 10:00 תנועה, יצירה וגילוי | מלכה קיני-קפלן

Artwork by Clara Lieu

שלושה מפגשים על התנועה האנושית מנקודת מבט פילוסופית , פואטית וקונקרטית . דיון ושיח תאורטיים בשילוב התנסות אשר יעסקו בתנועה כתופעה המאחדת בין קיום ומהות : בין היבטים פונקציונליים – ביולוגיים ,לבין מגוון יכולותיו של האדם וחיי היצירה והרוח. משך המפגש כשעה וחצי. מנחה: מלכה קיני-קפלן, בוגרת האוניברסיטה העברית במדעי הרוח , מורה בכירה לשיטת פלדנקרייז.לאחרונה התפרסם ספר שיריה הראשון .

ימי שישי 25/5, 18/5, 11/5 בשעה 10:00 מספר המקומות מוגבל, ההשתתפות בהרשמה מראש.


יום רביעי 2/5/18 בשעה 20:30 כיצד פועלים עלינו הַבְּכִי וְהַצְּחוֹק | הרב דניאל אפשטיין


" אילו ידענו לקרוא שירים בתשומת לב שבה אנונו מעיינים בתפריט במסעדה יקרה"

(אסימטריה, עמ' 142)

מפגש המוקדש לשירתו של המשורר הפולני אדם זגייבסקי, המוגדר על ידי מתרגמו לאנגלית "מיסטיקן חילוני" או על פי הרב דניאל אפשטיין "שירתו מלאת הניגודים מטלטלת אותנו ואינה מאפשרת לנו לנוח, אבל היופי תמיד נמצא שם."


יום רביעי 9/5/18 בשעה 20:30 ערות: שפה, תשוקה, רגש ורשות | תמר מור סלע, מרגנית ארז


בספר "ערות", למעלה מעשרים מונולוגים שכתבה תמר מור סלע מפיהן של נשים אמיתיות, גלויות לב, שֵם ופנים,על מסעות פנימיים ועמוקים אל העולם המיני שלהן, החושפים במשהו את המבנה החברתי המרחיק נשים מעצמן ומשתיק את מיניותן. מרגנית ארז, מנחה, יועצת ומלווה הורים בגידול ילדים/ות למיניות בריאה ומעצימה, פועלת מתוך שאיפה לגדל נערים ונערות קשובים ומחוברים לעצמם, אשר מסוגלים לפתח מערכות יחסים אוהבות, שוויוניות והדדיות.

חצי מאה אחרי פרסום מחקרם של מאסטרס וג'ונסון, בעידן שבו ההתבגרות המינית מתרחשת ברשת וללא תיווך וברקע מתרחש מצעד ה-#metoo, שיחה מעודכנת על השמעת קול ועל היחסים בין מין לרגש ובין אשמה לתשוקה ועונג.


יום רביעי 16/5/18 בשעה 20:30 בת דודתי לילי | אייל חלפון


הרומן של אייל חלפון הוא סיפור על חטא קדמון המחבר בין האישי לציבורי, בין התשוקה לחטא, בין תאוות השררה לשאיפות אישיות,בין האמת לנסתר. סיפורה של ישראל מבעד לעיניה של משפחה אחת, שמנסה להשלים עם תהפוכות החיים,גם אם לשם כך עליה לעצום עיניים. שיחה עם היוצר אייל חלפון על רגש ופוליטיקה, אמפתיה, תמימות, יצר ויצירה, ספרות וקולנוע.


יום רביעי 23/5/18 בשעה 20:30 המוזיאון | רן טל


יצירה אסוציאטיבית אימפרסיוניסטית שהמבנה שלה נוצר באמצעות מבטו המשוטט של הבמאי רן טל

בנבכי המשמעויות שמוזיאון ישראל, כמוסד תרבותי מוביל, אוצר בתוכו. מבט שמיתרגם להרהור על מהות ההוויה שבה מוסד זה ממוקם, הרהור מפויס וחייכני, ספוג באירוניה שאינה מגמתית ואינה מרה, גם אם האמירות נוקבות. בסרטיו של טל ("ילדי השמש", "גן עדן") שולט הממד האנושי, וכך הוא מצליח לנוע בהם בין הקומי לנוגע ללב.

לאחר ההקרנה שיחה עם רן טל.


יום רביעי 30/5/18 בשעה 20:30 ממזרח עד באך | עדי רנרט ואביב בכרהפסנתרן והמלחין עדי רנרט מלווה את המוזיקה הישראלית בארבעת העשורים האחרונים, החל מ"ששת" דרך "לילה גוב",יהודית רביץ, שלמה ארצי ורבים אחרים. לאחרונה הוציא אלבום ("פעמון") שבו הוא מארח מוזיקאים ויוצרים שונים בשירים שאותם הלחין.במקביל, חזר לטייל בעולמות המוזיקה הקלסית ובמיוחד ביצירותיו של י.ס. באך.

אמן כלי הפריטה- אביב בכר , מגיע ממסורת עתיקת יומין של מוזיקה מהמזרח, טורקיה, כורדיסטאן, איראן וממסורות סופיות,אך גם הוא נמשך ליצירותיו של באך.

גם הקלאסי וגם האתני נכתבו על ידי קהל של מאמינים – מוזיקה לנפש האדם הבא להתייחד עם בוראו. מפגש מוזיקלי הממיס את הגבולות בין מסורת קלאסית מערבית לפולקלור מזרחי מאסיה הקטנה.  שיחה ומוזיקה .


יום שישי 1/6/18 בין השעות 10:00-13:00

החיים כמסע - מרתון כתיבה | ד”ר רקפת אפרת לבקוביץ’ ועידו בורנשטיין

"כי תצא בדרך אל איתקה, שאל כי תארך דרכך מאוד" (קונסטנדינוס קוואפיס)


כתיבה מעניינת משחקת במרחב שבין הפרטי לאוניברסלי, בין האישי לאנושי.  מפגש חד פעמי העוסק בחיבור בין כתיבה אישית להתבוננות פילוסופית וספרותית על החיים כמסעות אישיים מסוגים שונים: מסע מעצמי, מסע אל עצמי, מסע אל האחר (על פי הגל, קאמי, לוינס ועוד).

מנחים:

דר רקפת אפרת לבקוביץ מרצה לפילוסופיה, פוליטיקה וממשל ולאחרונה בתוכנית ללימודי מגדר באונ' בן גוריון.

עידו בורנשטיין מייסד, דרמטורג ובמאי של קבוצת התאטרון אנסמבל כאן. ( "רעב", "זריחה", "כלבים" , טרילוגיית פרויקט "סקס")כתב וביים עבור פסטיבל ישראל את "מבצע כפפות משי". בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה באונ’ ת”א. כתב למגוון סדרות (תסריטאי ראשי של הסדרה "פלורנטין".)


יום שישי 1/6 בין השעות 10:00-13:00.השתתפות: 120 ש"ח. 


יום רביעי 6/6/18 בשעה 20:30 קרקעית חיינו. שרון אולדס | שירה סתיו


"יש משהו היפר-ריאליסטי בשירתה של שרון אולדס. זוהי שירה אוטוביוגרפית במובהק, חשופה עד עצם הזנב, שערורייתית בנאמנותה העיקשת לכיעור האלים - וליופי האלים - של כמה מהתופעות הכי מפחידות עלי אדמות, אלה שנוהגים לציין בשמות צופן תמימים לכאורה כגון "אב", "אם", "מין", "משפחה", "אהבה", "חיים", "מוות". והנה, בניגוד למה שמקובל לחשוב, האופי האוטוביוגרפי של שירתה לא מפריע לאולדס להמריא לפסגות של יופי מעודן או לצלול לתהומות של חוכמה מטאפיזית עמוקה. לא במובן של חוכמת הרוח, הפטפוט המתיימר של מיסטיקנים מכל הדתות, אלא של חוכמת הגוף. כי האמת - כך אולדס מלמדת אותנו - לא מקננת בשמים או נחה בחיק האל, אלא נרקמת במערבולות הגוף שמתוכן אנחנו נולדים, מתחברים זה לזה בדרכים אכזריות ומענגות, מתפרקים ומתים". אלי הירש, ידיעות אחרונות


שרון אולדס        שירה סתיו

מפגש העוסק בשירתה של שרון אולדס, מהבולטות במשוררים האמריקניים בני זמננו,

עם המשוררת שירה סתיו שגם הביאה אותה לתרגום.


8.6.18 09:00--14:00 שבוע הספר | שוק קח-תן ספרים

לכבוד שבוע הספר , בבית מיכל יתקיים שוק קחתן ספרים בין ההשעות 09:00-14:00 .
מוזמנים להביא ספרים לשוק החל מה-1/6בשעות שהן הספרייה פתוחה.


יום רביעי 13/6/18 בשעה 20:30 הגעגועים של מאיה גורדון | יאיר לב ואתי ויזלטיר


"הגעגועים של מאיה גורדון" הוא פחות פורטרט-דוקומנטרי של אומנית ויותר דיוקן של מצב תודעתי-נפשי של כמיהה.מאיה אינה מתגעגעת רק לילדותה האבודה שיחסה אליה אמביוולנטי אלא גם לחברה המופלג, חזי לסקלי,שהוריש לה את אומנותו ודירתו התל-אביבית. חבר אחר, המשורר מאיר ויזלטיר, בסצינה משעשעת, מנסה לעזור לה לעבודעל ספר לזכרו של לסקלי.

סרטם של ויזלטיר ולב עוסק בגעגוע כהיבט של זהות, של ביתיות, ושל מימוש אומנותי. הוא גם מעצב דיוקן משעשע ועגום של אישה-ילדה שנדמה כאילו היא חיה מחוץ לזמן - שהוא אחרי הכל המקום של הגעגוע. " שמוליק דובדבני ynet

סרט העוקב אחרי האמנית הבינלאומית מאיה גורדון . במהלך חיפושיה אחר בית ואהבה מביא אותה לפגישה מקרית ומרגשת במיוחד עם גבר הלום קרב ממלחמת יום כיפור.

ישראל 2017, 54 דקות.  לאחר ההקרנה מפגש עם במאי הסרט, יאיר לב.


יום רביעי 20/6/18 בשעה 20:30 פגיעות | אורית גידלי


אורית גידלי כתבה שלושה ספרי שירה ושלושה ספרי ילדים , האחרון יצא ממש החודש.

שיריה פורסמו גם  בכתבי עת כרמל ומשיב רוח. המופע "ארזת לבד" המבוסס על ספרה "עשרים נערות לקנא" הוצג בפסטיבל עכו בשנת 2006.

אורית גידלי סיימה את לימודיה לתואר ראשון בפסיכולוגיה באונ העברית ותואר שני במסלול הכתיבה באונ בן גוריון  ב- 2014 ייסדה את בית הספר לכתיבה ספרותית, "סדנאות הבית", יחד עם שותפה הסופר אשכול נבו  גידלי מלמדת במחלקה לספרות של אונ' תל אביב.

לכבוד הוצאת ספר הילדים החדש ולקראת הוצאת ספר שירה רביעי, תתקיים בבית מיכל שעת סיפור למבוגרים ושיחה עם אורית גידלי על אהבה, זיכרון , פגיעות ושירה.

"אילו יכולתי, אני הכותב על הספר הזה, פשוט להעתיקו, ואפילו לנקדו, בלי לומר מילה נוספת עליו, הייתי עושה זאת. אבל אני הרי צריך לומר כמה דברים על השירה הזאת, ולכן אתחיל מכך שהשורות הללו- סוף סוף- הן התמודדות ראויה עם מה שהשאיר אחריו יהודה עמיחי. בספר המופלא הזה, פגשתי את מה שלא פגשתי כבר שנים רבות: את היכולת העשירה לאהוב. אקרא לרוח העולה מן הספר הזה קדושה.

יצחק לאור תרבות וספרות הארץ (על ספר השירה הראשון של אורית  "סמיכות")יום רביעי 27/6/18 בשעה 20:30 תורי לומר | דניאל קריאף


מסיבת סופשנה עם היוצרת והזמרת דניאל קריאף

(הצלע הנשית בלהקת "טיפקס" המעודכנת, תזמורת "ארמון בזמן", "בלאק גורו")

שיחה ומוזיקה.במהלך השנה-

מדרש שירה | אלכס בן ארי

בית מדרש לשירה עברית. מפגשים מעשיים הכוללים קריאה מדוקדקת של שיר וניתוחו עם המשורר אלכס בן ארי.

המפגש מתקיים בין השעות 14:00-12:30. תאריכי מדרש שירה: 24/11, 22/12, 19/1, 16/2, 23/3, 27/4, 25/5, 22/6

השתתפות: 10 ש"ח


ימי שישי ושלישי צ'י קונג | אסף טנא

תרגול ולמידה של דרכים חדשות להניע את הגוף והנפש, חיזוק הקשר בין התנועה לנשימה והרחבת גבולות הגוף. התרגול מתקיים בימי שישי בין השעות 09:00-10:30 ובימי שלישי בין השעות 20:00-21:30. מנחה: אסף טנא. שיעור ניסיון חד פעמי: 40 ₪. כרטיסייה לשמונה מפגשים: 360 ₪.


סדנת פרוזה | נעה ידלין

סדנה במובנה הקלאסי ביותר של המילה: מקום שכותבים בו, מקום שעובדים בו. בין השאלות שנעסוק בהן: איך הופכים את הדגדוג המרגיז באצבעות, את המשיכה למקלדת, לטקסט בעל ערך ספרותי של ממש? איך משלבים בין תיעוד לדמיון, בין זיכרון לבדיה? איך בוחרים נקודת מבט? מה הופך סיפור קטן לדרמה גדולה? האם יש סיפור גם בלי דרמה? איך גומרים סיפור? איך בונים התחלה? בסדנה ננסה להשיב על כל השאלות האלה ועל עוד רבות אחרות, בדרך היחידה שאני מכירה: לכתוב. התרגילים בסדנה נועדו, בין השאר, להזכיר לכותבים בה את הדבר החשוב ביותר: שעם כל הכבוד לייסורי שחפת לאור העששית, כתיבה היא גם תענוג מאוד גדול.

נעה ידלין סופרת ומרצה לכתיבה יוצרת, כלת פרס ספיר לספרות לשנת 2013 .ספריה: "שטוקהולם" (כנרת זמורה-ביתן 2016), "בעלת הבית" (כנרת זמורה-ביתן, 2013), "חיי מדף" (כנרת זמורה-ביתן, 2010 ) ו"שאלות קשות לאללה – אתם שואלים, אלוהים משיב" (חרגול/עם עובד, 2005). סיפורים פרי עטה התפרסמו בכתבי עת ובאנתולוגיות ואף תורגמו לשפות זרות. מאמר פרי עטה, "הדיקטטורה של הרגש", נכלל בבחינת הבגרות בלשון ובהבעה לשנת תשע"ב. ידלין פרסמה טורים ומאמרים רבים בעיתונות והגישה פינות ברדיו ובטלוויזיה.

סדנת בוקר: אחת לשבועיים, בימי שלישי בשעה 10:00. נובמבר עד יוני. מפגש ראשון ב-7 בנובמבר.

סדנת ערב: אחת לשבועיים, בימי שני בשעה 20:00. נובמבר עד יוני. מפגש ראשון ב-30 באוקטובר.