בּוֹר הַפְּלָאִים | אוֹרְייָן שָׁבִיט מְאַיֶּרֶת אֶת סִפּוּרֵי הָאִינוּאִיט

4.7.22 – 8.9.22

בעקבות בור הפלאים | אורין שביט מאיירת את סיפורי האינואיט

בתערוכה בּוֹר הַפְּלָאִים מוצגים איוריה מלאי החיים של אוריין שביט, שמקרבים אותנו לסיפוריהם של בני האינואיט, ומאפשרים לנו לגעת לרגע בחוויה שונה מאד מזו המוכרת לנו.

הספרים "סיפורים גרינלנדיים" (2018) ו-"ארנקטרטוק" (2019) מקבצים סיפורים עתיקים של בני תרבות האינואיט יחד עם מידע תרבותי וגיאוגרפי, ופותחים בפנינו חלון אל עולמם ואורח חייהם המסורתי. הסיפורים באים מתרבות, מקום וזמן רחוקים, כך שלנו הם עלולים להיראות זרים, מוזרים  ושונים לפחות כמו האקלים הקר והנוף הכמעט צחיח של אזור הקוטב הצפוני. האיורים, המצוירים בטכניקה של דיו צבעוני על נייר, מושכים את העין והלב בגווניהם וביופיים, ובזכותם הסיפורים מתמלאים בחיות ובחום שמקרבים אותנו אל עולמם של בני האינואיט, ומאפשרים לנו להיפתח ולהתחבר לסיפורים עצמם.

איוריה של אוריין שביט מבוססים כולם על מחקר חזותי מעמיק, תוך הקפדה על הדיוק בפרטי הלבוש והשיער, בעיצוב הכלים והחפצים המגולפים, בתיאור השימוש בחומרים כמו עצמות, עור ופרווה, ועד לדוגמאות הקעקועים שעיטרו את גופם. בד בבד הם מאופיינים ברגישות ועדינות פואטיים וברובד מטאפורי עשיר ששזור בהם.

בכך האיורים, כמו הסיפורים עצמם, מזמינים קריאה אלגורית לא פחות מקונקרטית. בור הפלאים אינו רק מקור לקיום חומרי, אלא עולם ומלואו שמספקת האם לילדתה, והמשענת שמספק הסיפור שמסופר בעל-פה לבני האינואיט.

בתערוכה מוצגים מבחר גדול מאיוריה המקוריים של שביט לספרים, בשילוב פרטי מידע על חיי בני האינואיט, חלקי סיפורים מתוך הספרים, וכן משחק-קופסה שולחני מוגדל ששביט איירה, שמבוסס על מסלול הנדודים של אנשי האינואיט.

אוריין שביט היא ציירת ומאיירת היוצרת במגוון רחב של טכניקות. בסגנונה שואבת השראה מאיור וציור קלאסי אירופאי ומאמנות עממית שבטית,
משלבת פרטים ריאליסטיים עם אלמנטים סימבוליים ופנטסטיים.
עבודתה מאופיינת ביכולת ליצור רבדים שונים של משמעות הנוגעים בנפש הבוגר והילד.
איוריה מבטאים אהבה עמוקה לעולם הטבע, למיתוסים קדומים, לאגדות ולמקומות זרים ורחוקים ומביעים באופן ייחודי עולם פנימי עשיר, רב קסם, דמיון ומסתורין.
היא איירה עד כה כעשרה ספרים למבוגרים ולילדים. חיה עם משפחתה ביישוב כליל שבגליל.

****

בעקבות בּוֹר הַפְּלָאִים

בעקבות בור הפלאים | אורין שביט מאיירת את סיפורי האינואיט

סדנה בעקבות התערוכה עם אמיר שרפמן, עורך ומתרגם "סיפורים גרינלנדיים".

נכיר מקרוב את תרבות האינואיט דרך סיפורים, חפצים וכלים מסורתיים,

ונכין משחק מקל וטבעת שילדי האינואיט נהגו לשחק בו

יום ג' ה-2.8 בשעה 17:00

לילדות וילדים מגיל 8 ומעלה

*אפשר להביא מקל דק באורך עיפרון לצורך הכנת המשחק (לא הכרחי)

להרשמה לחצו כאן 

***

שעות פתיחת הגלריה:
א', ב׳, ג', ה' 19:00-16:00
ב', ד' 12:00-9:00 , ד‘ 22:00-20:00 ולפי תיאום מראש.

דילוג לתוכן