דגים גדולים | פרופ' חיים וייס בשיחה עם רובי נמדר

יום רביעי | 14.2.24  | 20:30 | כרטיס: 50 ש"ח

דגים גדולים  | פרופ' חיים וייס בשיחה עם רובי נמדר | 14.2.24

להרשמה לחצו כאן 

בסיפור 'דגים גדולים' הנושא את שם קובץ הסיפורים החדש של רובי נמדר, חתן פרס ספיר לשנת 2014, הולכת ונבנית הקבלה בין השקיעה של החלום האמריקאי תחת משקל הקפיטליזם הדורסני שממנו צמח, לבין הפגיעה האקולוגית שנגרמת על ידי המדיניות הכלכלית הקשוחה שנגזרה ממנו. רוחם של אותם דגים גדולים – מפלצות שמוסטות ממקומן, עולות ממעמקי הים, מבשרות על עתיד צופן רעות וגורמות לאסונות – שורות גם על שאר הסיפורים בספר. ברובם הם עוסקים בחיים של ישראלים שבחרו לחיות בחוף המזרחי של ארה"ב, מהגרים מרצון שזרמי העומק של הניכור והחרדה שמאפיינים את החיים בארה"ב נמהלים אצלם בתחושת הזרות שממנה הם מנסים להתעלם.
בשפה עשירה ומדויקת ובריאליזם שהפנטסטי שזור בה, הסיפורים העבריים-אמריקאים האלו מציפים הרבה מהתובנות שהכו ביהודי ארה"ב ובציבור הישראלי לאחר השבעה באוקטובר. הן ביחס למיקומם של היהודים בתוך החברה האמריקאית, והן בטלטלות שעוברת הבורגנות האמריקאית האמידה  בעקבות המשברים הכלכליים בארה"ב, השינויים האקלימיים והשתלטות דור ה-woke על השיח הפוליטי.

רובי נמדר בביקור בארץ ויגיע לשיחה עם פרופ' חיים וייס על השינויים שעוברת אותה אמריקה שהישראלים דימו "לתפוס", על ספרות ישראלית שנכתבת מחוץ לישראל, ולאן פניו של החלום האמריקאי.

"סיפורים משובחים, מצמררים, כתובים ביד אמן וקריאים להפליא. רובי נמדר מהלך כאן על החבל הדק שבין השפוי להזוי. האנשים רגילים, רגילים מנשוא, אך המציאות הנדושה שבתוכה הם חיים, רובם בניו ג׳רזי העייפה, טומנת בחובה שדים וליליות, נחשים ולחשים."
אריאלה ברמן, ביקורת באתר 'עברית'.

ראובן (רובי) נמדר הוא סופר ישראלי שחי בניו יורק ומלמד שם ספרות עברית ויהודית. חתן פרס ספיר לשנת 2014 על ספרו 'הבית אשר נחרב', ופרס ספר הביכורים של משרד התרבות לשנת 2000 על ספרו 'חביב'. 'דגים גדולים' (הוצאת כנרת, זמורה, דביר) הוא ספרו השלישי.

פרופ' חיים וייס הוא חבר במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון, עורך ספרותי ועורך שותף של כתב העת 'פנס' לביקורת הספרות.

*לקראת המפגש, אפשר לרכוש את הספר בהנחה בחנות הספרים מילתא, רח' יעקב 10 רחובות.

כרטיס: 50 ש"ח | מומלץ להירשם מראש, מספר המקומות מוגבל

להרשמה לחצו כאן 

דילוג לתוכן