משאבי אנוש
נעה ידלין בשיחה עם שחר קמיניץ על ספרו
יום רביעי | 20.12.23  | 20:30 | כרטיס: 50 ש"ח
להרשמה לחצו כאן

משאבי אנוש | שחר קמיניץ | 20.12.23

לדרור ברנר, יזם היי-טק נלהב שמנהל את חברת הסטארט-אפ פורצת הדרך 'אינסטמיינד', יש חזון: שימוש בבינה המלאכותית לסריקה ופענוח של כלל הספרות היפה העולמית ולהיעזר בה להבנת נפש האדם, וליצור כלי עזר עצמי לכל החפצים בכך.  שכן מי אם לא הספרות מקודדת רגשות ומחשבות לדימויים ומטאפורות, וככל שמאגר הנתונים עשיר יותר יכולתה לאפיין ולנתח את נפשם של המשוחחים איתה הולכת ומשתכללת. לפיכך היא מגויסת לפרוץ אל "שוק הנפש", כפי שמכנה זאת ברנר, ומנתחת את אופיים של המשוחחים איתה ללא רחמים בדרכה "להרבות טוב בעולם", כלומר בדרך אל האקזיט הנכסף.

בספר הביכורים רב הרבדים שלו שחר קמיניץ ממפה בעין חדה, אירונית וביקורתית את שלל הדמויות שמרכיבות את עולם ההיי-טק, כשהמילים שבו הן מספרות את עצמן שואבות ונשאבות לטובת המיזם. כולם משתמשים במילים בספר הזה, ובאמצעותן מנסים למצוא את דרכם בעולם: מהמנקה של המשרדים, דרך המתכנתת הזוטרה, היזם, אימו של היזם, ועד לאיש ההשקעות שאליו נשואות העיניים בתקווה לאקזיט.
בין מכבסת המילים של ההיי-טק לעולם הדימויים הלואו-טקי של הספרות, קמיניץ בודק את מקומה והשפעתה של השפה על חיינו, איך ובמה נמדדת אנושיותנו  ומהי הרלוונטיות של הספרות ברגע הזה.

נעה ידלין, בעצמה ציידת חדת עין של ניואנסים חברתיים ופסיכולוגיים, בשיחה עם שחר קמיניץ על הקישור בין עולמות הטכנולוגיה והבינה המלאכותית לספרות, ומה מקומן של שתיהן בחיינו.

שחר קמיניץ הוא יזם ומנכ"ל בתעשיית ההייטק, אשר הקים וניהל שתי חברות תוכנה מצליחות. לאורך השנים פרסם סיפורים קצרים בבימות שונות, ביניהן 'גרנטה', 'המוסך' ומוסף תרבות וספרות של 'הארץ', וטור סאטירי על עולם העסקים במגזין 'דה מרקר'. איש מדעי המחשב שלומד כיום בחוג לספרות וחוקר יישום של בינה מלאכותית בחקר הספרות. 'משאבי אנוש' הוא ספרו הראשון.

נעה ידלין  היא סופרת, כלת פרס ספיר ופרס ראש הממשלה. ספריה 'בעלת הבית', 'שטוקהולם', 'אנשים כמונו' ו'הספר הלא נכון' היו לרבי מכר, תורגמו לשפות זרות ועובדו לטלוויזיה ולתיאטרון.

כרטיס: 50 ש"ח | מומלץ להירשם מראש, מספר המקומות מוגבל

להרשמה לחצו כאן

דילוג לתוכן